141 са носителите на името на символа на Казанлък- Розата, в Казанлък.
Това показват данните от Именика в общината.
Безспорно сред тях най- многобройна е групата на Розите- общо 79 жени от Казанлък носят това име, като най- малката Роза е родена миналата година през август.
Ветеранката сред Розите в Казанлък е на 81 години, родена е през януари 1940.
От началото на годината, до днес, нова Роза в Казанлък няма.
Казанлъчани обаче се оказват традиционалисти, по отношение на името Роза, защото въпреки повея на новите времена и модата да се именуват децата, особено момичета с все по-засукани или uniглобъл имена, откъм значение и произношение, то тук модата „удря на камък“.
Защото носителките на производните модерни на Роза имена са твърде малко:.
Носителките на името Розалия са само 5, Розалините са 12, класическото мъжко име, производно на Роза- Трендафил носят едва 12 мъже в Казанлък и само една е Трендафилка.
Пъстра, но също рехава е редицата и на имената с турски произход, със смисъл и значение на Роза.
Гюлчените и Гюлчаните са общо 16, Гюлезар сеименуват 9 жени в Казанлък, Гюли те са 5, Гюлизар са 12.
За дълбоко разочарование на феновете на най- известната и предана икономка Гюлистан, от турския хит сериал „Завинаги“, в Казанлъшко няма нито една носителка на това име.
Следвайки традицията по нашите земи тези 141 казанлъчани, носещи името на градския символ имат всички основания да празнуват редом с града.
При това цяла седмица.
Колкото са градските чествания.
И за разлика от тазгодишния градски Розов празник, който поради епидемични съображения ще е онлайн, то домашните тържества и наздравици на казанлъшките Рози, са си абсолютно реалити.
В добавка с календарния имен ден на Розите- Цветница, то носителките и носителите на това име и неговите производни, следва да са най- празнуващите по нашите земи.
8 дни за лични празници и наздравици си е постижение.
Дори и само лично.
Последвайте ни и в Телеграм