Хърватският президент Зоран Миланович заяви, че Косово е „анексирано“ и „откраднато“ от Сърбия от международната общност и че не бива да се правят сравнения между Белград и Москва, като се опита да защити и гледната точка на Русия.
Миланович, чиято държава призна независимостта на Косово месец след обявяването ѝ през 2008 г., коментира темата в Петрине, в отговор на въпрос, свързан със Сърбия и Русия. „Докато не разберете, че Сърбия и Русия не е едно и също… Това, за съжаление е болезнен факт и опасност.“
„Ние и международната общност го направихме“, обясни Миланович, предадоха N1 и балканската редакция на „Ал Джазира“. „Анексирахме Косово, Ние и международната общност. Взето е от Сърбия. Кой, ако не ние? Признахме ли Косово? Не е анексия, кражба е. Как се нарича? Отделяне. Не е шия, а врат.“
„Сърбите, тези обущари“
От една страна, ситуацията с Крим (чиято анексия страната му също не признава) е сходна за него: „Така е и с Крим – Крим никога повече няма да бъде Украйна. Това казват водещи германски генерали.“
Едновременно с това не могат да се сравняват „сърбите, тези обущари, които са се разбунтували тук, със световна ядрена суперсила“, продължи Миланович, който още от самото начало на войната в Украйна не подкрепя подхода на Европа и настоява, че Русия била „провокирана“ още от анексията НА Крим през 2014 г. „Навлизаме все по-дълбоко в сблъсък със суперсила“, каза и изрази мнение, че нито един американски танк няма да стигне тази година в Украйна (американски медии писаха, че това се очаква най-късно в края на 2023 или началото на 2024 г.).
„Побъркани емоции и омраза водят Европа към голяма опасност“, тъй като Русия е опасна страна. „Въпросът е не колко помагаме на Украйна. Това не е помощ, това е мъчение. Трябваше да седнат на масата за преговори. 300 хил. украинци трябва да умрат (за да свърши войната – бел. ред.). Боли ме сърцето, като гледам… Това е Армагедон.“
Важен момент за Косово
Миланович прави сравненията в момент, решаващ и за войната в Украйна (докато Западът събира още техника и боеприпаси, а двете армии се готвят за пролетта), и за отношенията между Сърбия и Косово, които международната общност опитва да убеди да подпишат споразумение за нормализация.
Нов документ, предложен от фондация „Фридрих Еберт“, предлага на Прищина как да приеме най-трудното искане – да създаде Асоциация на сръбските общини, която да не е подчинена на Белград. В Сърбия президентът Александър Вучич заговори за силен натиск от Запада – думи, с които според някои наблюдатели подготвя почвата за сделка.
В публикация на албански вестник се разпространява неофициален документ с остър език, според който и двете страни ще загубят много, ако не приемат нормализацията.
Дневник
Последвайте ни и в Телеграм