/Поглед.инфо/ Унгария от доста време се превърна в хронично главоболие на висшите служители на Европейския съюз. Те с трепет очакват следващите действия на Виктор Орбан. Този сивокос едър мъж с уверени зелени очи казва и прави това, което в ЕС се смята за бунт.
Ръководителите на Унгария и Русия донякъде си приличат – самоуверени са, отхвърлят диктата. Обединява ги постоянството в постигането на целите. Изглежда, че Орбан и Путин, хора с различни съдби и различни възгледи, си симпатизират. Те са се срещали много пъти и си говорят на „ти“.
За последно Орбан посети Путин в началото на февруари, повече от три седмици преди началото на специалната военна операция в Украйна. По това време повечето европейски лидери бързаха за Киев, за среща със Зеленски. Унгарският премиер обаче тръгна по вече утъпкания път към Москва.
Орбан, разбира се, не знаеше за плановете на своя колега. Седнал на дългата маса в Кремълската зала, той погледна изпитателно Путин, опитвайки се да разбере намеренията му. Но никой не успя да го направи. И този път всички чувства на президента на Русия бяха скрити …
Путин отново показа своята благосклонност към Орбан. Обемът на търговията между двете страни расте, няма проблеми с доставките на газ. Синьото гориво непрекъснато влиза в хранилищата на Унгария, нищо не застрашава индустрията на страната …
Редно е да се отбележи, че през последните години се наблюдава еволюция във възгледите на Орбан за Русия. По-рано той използва недобра дума, за да отбележи събитията от 1849 г., когато генерал Иван Паскевич помогна на Хабсбургите да потушат унгарската революция. И той осъди Съветския съюз за потушаването на антикомунистическото въстание от 1956 г. През 2009 г. Орбан и неговата партия Фидес гласуваха в Държавното събрание против присъединяването на Унгария към газопровода „Южен поток“. Като цяло сега министър-председателят на Унгария изобщо не е същият политик, който беше преди …
Една от първите стъпки към Русия беше икономическата програма „Отваряне на изток“, която по-специално предвиждаше разширяване на сътрудничеството с Москва. Орбан, въпреки че беше критикуван за това, отвори пътя за руски компании да участват в модернизацията на АЕЦ Пакш.
Унгария и Русия не могат да се нарекат страни, между които няма разногласия. Но това, че са надеждни партньори, е безспорен факт. В интервю за американското издание Politico Орбан обясни отношението си към Русия: „Не представлявам моето мнение, а интересите на унгарската нация. И е съвсем ясно, че без руснаците е невъзможно да се погрижим правилно за бъдещето на унгарците. Така че трябва да поддържаме добри, балансирани отношения с руснаците…“
Когато започна СВO, страните от ЕС се втурнаха да доставят на Украйна оръжия, Унгария отказа да направи това и продължи да внася руски газ. Освен това Будапеща поиска от Москва да увеличи енергийните доставки.
Орбан разбира, че нарастващата конфронтация между Запада и Русия заплашва с последствия, които ще засегнат цяла Европа, но не иска да се кара с Москва. Виковете от Брюксел не дават резултат. Орбан упорито отстоява позициите си, давайки да се разбере, че за него най-важното са интересите на страната, а не митичното европейско единство.
И открито дава на всички да разберат, че няма да допусне затварянето на предприятия и влошаване на стандарта на живот на унгарците. Не случайно в Унгария няма страх от идващата зима.
Орбан се застъпва за промяна в политиката на ЕС. Той се опитва да докаже, че действията на ръководството на Европейския съюз заплашват със стагнация, социални експлозии и други катаклизми. Необходимо е да се промени стратегията възможно най-скоро.
Не бива обаче да си правим илюзии по този въпрос. Е, толкова по-зле за Запада. Все пак Орбан говори разумни неща. По неговото мнение, е време да се признае, че санкциите срещу Русия не само не я сринаха, но и удариха като бумеранг онези, които решиха да се справят с руската мечка.
Задълбочаващата се криза принуди четири правителства на страните членки на ЕС – Великобритания, България, Италия, Естония – да подадат оставки. Лидерите на други страни също гледат към бъдещето с песимизъм. Столът на германския канцлер Олаф Шолц вече се клати…
Унгария на Виктор Орбан обаче не смята да променя пътя. „Трябва да се подготвим за 2030 г., това е най-важният хоризонт“, каза Орбан в скорошно въведение. „Дотогава проблемите на западния свят ще са се натрупали. Ще има много сериозна криза в САЩ. В европейските страни икономическият спад е почти неизбежен , което може да предизвика и политически бури.
Точно тогава трябва да сме в страхотна форма: необходима е дипломатическа, икономическа, интелектуална и военна сила. Трябва да стоим далеч от войната, миграцията, джендърното безумие, глобалния минимален данък и общоевропейската рецесия.“
Орбан чува заплашителните стъпки на милиони крака мигранти от Азия и Африка, които заплашват да наводнят Европа. И Унгария окачва ключалка на вратите си, така че чужденците да не нарушават обичайния начин на живот на унгарците.
„Тези хора отиват в Европа не защото търсят сигурност, те искат по-добър живот от този в лагерите “, казва Орбан. „Единственият изход за онези, които искат да запазят Европа като християнска култура, е да не допускат повече външни лица тук!“
Като чу тези думи, Европа потръпна, обвинения паднаха върху главата на унгарския премиер не само, че предава принципите на толерантността, но и имитира Хитлер.
Орбан обаче обеща, че унгарските власти ще действат решително, като затворят границите: „Няма да позволим на никого да влезе безконтролно в Унгария. Тук няма да се чупят огради, няма да има въстания на мигранти, палежи на бежански лагери и няма банди да преследват унгарските жени .
В заключение, още едно изявление на унгарския премиер, което може да стане пророческо: „Може да се окаже, че тази война предизвикателно ще сложи край на западното господство, което беше в състояние да създаде, да обедини целия свят срещу някого по различни начини. И един нов многополюсен световен ред ще почука на вратата.”
Последвайте ни и в Телеграм