Светът влиза в тотална блокада в опит да ограничи разпространението на коронавируса, след като вчера Световната здравна организация обяви, че се намираме в пандемия. Ето развитието на събитията от последните часове:
– Сърбия затвори 44 гранични пункта заради коронавируса. Сред тях е и този с България ГКПП „Стрезимировци“. Затворени ГКПП-та има с Унгария, Румъния, Черна гора, Хърватия, РС Македония и Босна и Херцеговина, съобщи вътрешното министерство в Белград. В Сърбия официално регистрираните с коронавирус са 12 души.
– Най-засегнатите от коронавируса страни към момента са Китай (80 980 потвърдени случая, 3136 починали), Италия (12 462 случая, 827 починали), Иран (9000 случая, 354 починали), Южна Корея (7869 случая, 66 починали), Франция (2269 случая, 48 починали), Испания (2140 случая, 49 починали).
– И Малта затваря училища и университети и забранява масовите мероприятия. „Правителството няма да толерира граждани, които си позволяват да нарушават забраната. Сега не е моментът за подобно отношение“, предупреди премиерът Роберт Абела, цитиран от „Таймс Малта“. Според ЮНЕСКО към момента 22 държави са затворили изцяло училищата си.
– Китай отмени пролетните изкачвания на Еверест от тибетска страна, съобщи Би Би Си. Агенциите, които организират експедиции, имат заявки за пет екипа с около 50 участници. Те ще се прехвърлят към Непал. Към момента полетите към и от Тибет са преустановени. Сезонът, ако въобще го има, ще е слаб и откъм Непал, тъй като много групи се отказват да пътуват заради коронавируса.
– Ирландия затваря училища, университети и детски градини до 29 март. Премиерът Лео Варадкар обяви, че се отменят всички събития на закрито за повече от 100 души и всички събития на открито за повече от 500 души. Социалният живот в страната ще бъде ограничен до минимум, а всички служители следва да работят от вкъщи, обяви той.
– Австрия обяви, че има първа жертва на коронавируса – 69-годишен мъж е починал в болница във Виена. Той е пътувал до Италия наскоро. В последните 24 часа случаите на коронавирус в страната се увеличи от 245 на над 300. В четвъртък канцлерът Себастиан Курц предупреди, че в рамките на дни се очаква броят на заразените да достигне 1000 души, а седмица по-късно – 10 000 души. „Всичко, което не е неотложно, трябва да се отмени“, призова той в обръщение по обществената телевизия ORF.
– Премиерът на Дания Мете Фредериксен обяви, че страната затваря всички детски градини, училища и университети за две седмици. „Това ще има огромни последици, но алтернативата е много по-лоша. При нормални обстоятелства правителството не би наложило подобни драстични мерки без да има готови решения за многото засегнати, но се намираме в извънредна ситуация“, коментира тя. Дания има 615 случая на коронавирус.
– Иран поиска 5 млрд. долара заем от Международния валутен фонд за ограничаване на растящата заплаха от коронавируса в страната. Според официалната статистика заразените са 9000, а починалите – 354, което нарежда страната на трето място по обхват на епидемията.
– Индия спира да пуска чужди туристи в страната за един месец. Ограниченията влизат в сила от утре и засягат и чуждестранни граждани от индийски произход. Изключение ще се прави само за дипломати, служебни лица и членове на международни организации като ООН.
– Китайските здравни власти обявиха, че пикът на епидемията в страната е преодолян. Започва подготовка за възстановяване на работата на фабрики и заводи. Докато светът навлиза във все по-дълбока криза, Китай днес обяви само 15 нови случая с коронавирус, осем от които са в провинция Убей. 11 са починалите, десет от тях са в Убей. Южна Корея също днес съобщи за най-ниския брой заразени от две седмици насам.
– Гърция също обяви, че има първа жертва на коронавируса тази сутрин. Става дума за 66-годишен мъж, който се е върнал от поклонение в Израел и Египет в края на февруари. Мъжът е имал предишни заболявания, обяви здравното министерство. До снощи южната ни съседка имаше 99 заразени с коронавирус.
– Вирусът стигна до Френска Полинезия – тамошните власти обявиха първи потвърден случай на заразен в Таити.
––––-
Новините от изминалата нощ:
САЩ спират пътуванията от Европа за 30 дни
От петък в полунощ САЩ спират пътуванията от Европа, обяви в обръщение към нацията американският президент Доналд Тръмп. „Предприемайки ранни и строги действия, ние виждаме драматично по-малко случаи на болестта в Съединените щати, отколкото в Европа. Европейският съюз не успя да вземе същите предохранителни мерки и да ограничи пътуванията от Китай и другите горещи точки на разпространение на заболяването и в резултат в нашата страна има голям брой нови огнища, предизвикани от пътуващи от Европа. За да попречим на навлизането на нови случаи на територията ни, забраняваме всякакви пътувания от Европа за следващите 30 дни. Правилата влизат в сила в петък в полунощ“, обяви Тръмп.
По-късно от Белия дом уточниха, че ограниченията влизат в сила от полунощ в петък и засягат хората, които са били през последните 14 дни в 26 страни от ЕС – в Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Италия, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Испания, Швеция и Швейцария. България не е сред тях.
Acting Secretary Chad Wolf✔@DHS_Wolf
The action @POTUS is taking to deny entry to foreign nationals who have been in coronavirus-affected areas will keep Americans safe & save lives. These are not easy decisions but they are required. I will issue guidance within 48 hours outlining details.http://www.dhs.gov/news/2020/03/11/homeland-security-acting-secretary-chad-f-wolf-s-statement-presidential-proclamation …
3 3013:39 ч. – 12.03.2020 г.Информация за реклами в Twitter и поверителност2 243 души говорят за това
Изрично беше уточнено, че ограниченията няма да важат за Великобритания и Ирландия.
Президентът Тръмп каза, че ще предприеме незабавни действия за въвеждане на финансови облекчения за работещи, които са заразени, намират се под карантина или се грижат за болни. Също така Доналд Тръмп каза, че е дал нареждане на Министерството на финансите за данъчни преференции за определени фирми или хора, засегнати от болестта.
– Базираните в Ню Йорс най-популярни токшоута — „Късното шоу” на Стивън Колбер (CBS), „Вечерното шоу с Джими Фалън” (NBC), „Късното вечерно шоу със Сет Майърс” и „Ежедневното шоу с Тревър Ноа” по Комеди Сентрал ще се снимат без публика, също както и „Шоуто на Джон Оливър” на HBO.
Италия затваря почти всички търговски обекти
Италия ще закрие повечето услуги и търговски дейности в цялата страна на фона на бързо разпространяващата се болест от коронавирус, заяви премиерът Джузепе Конте снощи в тв обръщение. Ще останат отворени само аптеките, пазарите за храни и някои основни магазини за хранителни стоки.
Баровете, фризьорските салони, ресторантите и всички други предприятия, които не са жизнено необходими, ще бъдат принудени да затворят, заяви Конте.
„Ще можем да видим последиците от тези мерки само след няколко седмици“, каза премиерът, като по-късно отбеляза, че новите правила влизат в сила в четвъртък и ще останат в сила до 25 март. И в момента в хранителните магазини се пуска само по един член от семейство. Вият се дълги опашки отвън, тъй като вътре се допускат много малко клиенти. В последните 24 часа бяха регистрирани нови 2000 заболели.
Унгария преустановява спазването на Шенгенското споразумение
Кабинетът на Виктор Орбан обяви извънредно положение в Унгария с цел ограничаване на разпространението на коронавируса, съобщават в същото време световните агенции. В страната има регистрирани 13 случая, а по-рано властите забраниха и влизането в страната на неунгарски граждани от Италия, Южна Корея, Иран и Китай. Ръководителят на кабинета на Орбан Гергели Гуляш заявил, че правителството е взело решение за извънредно положение по предложение на вътрешния министър и оперативния борд за борба със заразата.
Освен това Унгария ще преустанови спазването на Шенгенските споразумения и ще въведе гранични проверки по границите си със Словения и Австрия. Всички влакове, автобуси и полети от тези страни ще бъдат спрени, считано от 11 март.
Светът е в пандемия
Световната здравна организация обяви разпространението на коронавируса в глобален мащаб за пандемия. „Световната здравна организация оценява в реално време разпространението на вируса и сме дълбоко загрижени за притеснителните нива на разпространение и тежестта на заболяването, както и от нивото на бездействие. Ето защо нашата оценка е, че разпространението на COVID 19 може да се определи като пандемия“, е заявил изпълнителният директор на СЗО Тедрос Гебрейсус.
По данни на организацията в момента има регистрирани 118 000 случая на заразени с вируса в 114 страни, а 4291 души са починали. Разпространението на вируса достигна до етап, в който може да се определи за пандемия, изтъкна Гебрейсус.
Според СЗО кризата с разпространението на коронавируса засяга всички сектори на обществения живот, но не е без значение какво правят държавите. Страните все още могат да променят посоката на тази пандемия, изтъкват от СЗО.
„Бързите действия може да предотвратят струпването на хора и разпространението на вируса, но дори да се провалят в това, могат да обърнат посоката. Предизвикателството не е дали държавите могат да променят пътя на вируса, а дали ще опитат“, коментира Гебрейсус. Според него някои държави се борят с недостиг на капацитет, други – с липсата на ресурси, а трети – с липсата на решителност. Гебрейсус призова държавите да подготвят болниците и да снабдят здравните работници с предпазно облекло.
Според здравни експерти обявяването на пандемия ще има сериозни политически и икономически последици. Това е една от причините СЗО до момента да се въздържаше от решението, изтъкват информационни агенции. Подобен анонс може да доведе до допълнителен срив на световните пазари и до нови ограничения в пътуването и търговията.
–-
Не пазете маските за себе си
Европейската комисия днес реагира на критиките, че в съюза липсва солидарност в кризата. Те бяха породени от решението на Германия и Франция да наложат контрол върху износа на маски заради глобалния недостиг (България също забрани износа на предпазни средства и към този момент е засякла два опита да бъдат изнесени маски от страната). След телефонен разговор в сряда следобед, италианският премиер Джузепе Конте и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен излязоха с общо изявление, в което призоваха „всякакви рестриктивни мерки, предприемани от страните членки, да бъдат първо обсъждани на европейско ниво, за да може ресурси от изключително значение да се насочват там, където най-много има нужда от тях, както и да се позволи на вътрешния пазар да функционира правилно и да се избегнат неоправдани пречки“. В изявлението се подчертава още, че страната е на фронтовата линия на кризата, както и че предстои страните членки да обсъдят общи действия с оглед на решението на СЗО да обяви пандемия.
СЕГА
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram