/Поглед.инфо/ Молдова наруши декларирания си неутралитет по отношение на руско-украинския конфликт, както и отказа си да се присъедини към антируските санкции. Перспективите от такава позиция за молдовците ще бъдат критични.
Москва не включи Молдова в списъка на неприятелските държави, може би поради изявленията на президента Мая Санду за неутралитет и отхвърлянето на антируските санкции. Въпреки това, тъй като е 100% зависим от доставките на руски газ, Кишинев всъщност предпочита да води антируска политика.
Молдова води антируска политика
Така посланикът на Молдова в Италия Анатолий Урекяну , изказвайки се на 13 април в комисията по външни работи на Камарата на представителите на италианския парламент, каза, че „войната в Украйна“ е „най-голямата заплаха за Европа след Втората световна Война.“ По негово мнение, подобни „зверства“ като в Буча „показаха как Руската федерация използва военните престъпления като метод за постигане на военните си цели“.
От същия порядък е и решението на молдовския парламент да забрани Георгиевската лента и символите Z и V като знаци „пропагандиращи война и насилие“. Санду във вторник, 19 април, подписа указ по тази тема, без да вземе предвид мнението на народа си, който обича и винаги празнува Деня на победата, както и демарша на гагаузкия парламент, който гласи, че автономията няма да ратифицира това закон.
Молдова санкционира Русия
Молдова също на практика изпълнява санкциите на Запада. Прилагат се всички ограничения, наложени от международните платежни системи, включително ограниченията за платежните системи SWIFT или Visa и Mastercard, а реекспортът на санкционирани стоки за Русия също е забранен. За това говори самата президентка .
Приднестровието е лишено от препитание
Освен това започна натиск върху самопровъзгласилата се Приднестровска молдовска република (ПМР). Така ръководството на Молдовския металургичен завод (Uzina Metalurgică Moldovenească SA), най-голямото предприятие в Приднестровието, поиска от ЕС да повлияе на Кишинев, който забрани износа и вноса на продукти. В резултат на това страда не само строителната индустрия, но и логистиката, а социалното напрежение нараства.
Но едва ли си струва да чакаме независим подход от ЕС. Заводът е един от основните източници на доходи за Приднестровието, валутните му приходи представляват около половината от републиканския бюджет, доколкото плаща данъци в ПМР. Заводът ползва отстъпки от цената за руски газ, безмитен достъп до молдовския пазар, както и безплатен износ за ЕС през Кишинев.
Следователно е възможно именно в ЕС на Кишинев да е казано, че заводът „сепаратистите“ нечестно се конкурира с други металургични заводи в региона. И тогава беше издадена официална причина за замразяване на дейността му – заводът трябва да получи екологични сертификати.
Тираспол също се обърна към СЗО с оплакване за липса на лекарства, тъй като Кишинев „отказва да издава разрешения за внос на нови партиди лекарства и забавя стоки, които вече са достигнали границата“.
Наблюдатели и експерти отбелязват, че промяната в позициите на молдовските власти последва веднага след посещението в Кишинев на представителя на САЩ в ООН Линда Томас-Гринфийлд , която обеща, че САЩ ще предоставят допълнителна помощ на Молдова в размер на 50 милиона долара.
Загубите на Молдова могат да бъдат много значителни
1 май наближава – датата, от която Газпром може да прекъсне доставките на газ, ако не бъде решен въпросът за външен одит на историческия дълг на Молдова (около 740 милиона долара). Подобен сценарий ще има две негативни последици за молдовците: ще ги остави не само без газ, но и без електроенергия, която сега се произвежда от газ в електроцентралата Кучурган в ПМР.
Тази ТЕЦ е собственост на руската компания Inter RAO ЕEС, която от няколко години осигурява 80% от нуждите от електроенергия на Молдова. Договорът изтича през април.
Ако Кишинев продължи да оказва натиск върху Тираспол, тогава конфликтът може да приключи с освобождаването на Приднестровието през Украйна по време на военната специална операция, като се има предвид, че на референдума гражданите на републиката гласуваха за присъединяване към Руската федерация.
Колективният Запад трябва да има предвид, че ако Южна Осетия и Приднестровието се присъединят към Русия, това ще предизвика мащабни политически кризи в Молдова и Грузия, а Русия ще спечели от това.
Превод: ЕС
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram