Кои са големите победители на изборите за Европейски парламент?

Италианският вицепремиер и вътрешен министър Матео Салвини изведе своята крайнодясна партия „Лига“ до историческа победа на евроизборите. Според екзитпол на консорциума „Опинио“ за обществената телевизия РАИ, „Лигата“ печели 33,8 процента от гласовете – най-добрия резултат в своята история и почти два пъти по-висок от този, постигнат на миналогодишните парламентарни избори, съобщи ДПА.

„Невероятен успех е“, че „Лигата“ стана „първа партия“ в Италия, след като бе отписана като „застрашена от изчезване само преди пет години“, каза Салвини на пресконференция в партийната централа в Милано.

Френският президент Еманюел Макрон, един от най-големите поддръжници на идеята за продължаване на европейския проект, загуби големия дуел с крайната десница на Марин Льо Пен и това може да възпрепятства амбициите му за Стария континент, отбеляза АФП.

Крайнодесният „Национален сбор“ на Льо Пен победи с малка преднина центристката формация на Макрон, печелейки около 23,5 процента от гласовете. Льо Пен заяви, че този резултат е „победа за народа“ и призова за нови парламентарни избори, тъй като този вот според нея е бил „референдум за неговите политики и дори за неговата личност“.

Въпреки победите на Салвини, Льо Пен и на Найджъл Фараж в Обединеното кралство, очакваният възход на евроскептиците на европейските избори като че ли бе сдържан, отбеляза Франс прес. Партията на Брекзита на популиста Фараж води на изборите в Обединеното кралство за Европейски парламент с около 31,5 процента от вота.

Председателят на испанското правителство Педро Санчес е големият победител от вчерашния евровот в Испания – резултат, от който той ще се опита да се възползва, за да има повече тежест в Европа, отбеляза Франс прес.

„Ние ще бъдем най-голямата делегация социалдемократи (в ЕП) и това е гордост за нас“, но и „голяма отговорност“, каза Санчес. Неговата Испанска социалистическа работническа партия спечели 32 процента от гласовете и 20 от общо 54 места в ЕП, изпреварвайки убедително основния си опонент, консервативната Народна партия, получила 20 процента от вота.

Тази победа засилва амбициите на социалистите да се прицелят в някой от висшите постове в ЕС, като това, според партийни източници, най-вероятно ще бъдат тези на върховен представител на ЕС по външната политика и заместник-председател на Европейската комисия, отбеляза Ройерс.

Европейските избори бяха белязани и от успехите на зелените партии, които се надяват да станат необходим събеседник в този политически пейзаж, който е по-фрагментиран от всякога. Носейки се на гребена на световната активистка вълна за борба с климатичните промени, те направиха най-силното си представяне в историята на европейските избори, отбеляза Ройтерс.

Зелените завършиха неочаквано на трето място във Франция, в Германия са втори, удвоиха своя дял гласове във Финландия и Дания, пожънаха добри резултати в Белгия, Холандия и Великобритания.

Партиите от коалицията на Ангела Меркел в Германия трябва да си извлекат поука от вчерашните избори, на които регистрираха най-слабите резултати в историята си, задълбочавайки кризата на идентичността на правителството. Резултатите още повече отслабват голямата коалиция на консервативния блок ХДС/ХСС (28,4 на сто) и социалдемократите (15,5 на сто), която откакто взе властта, управлява без никакъв ентусиазъм и плам, а само преминава от една в друга криза, отбеляза АФП.

Центристката партия, предвождана от премиера популист Андрей Бабиш, спечели най-много гласове на изборите в Чехия за Европейски парламент, предаде Асошиейтед прес.

Чешката статистическа служба съобщи, че неговата формация „Действие на недоволните граждани“ (АНО) е спечелила 21,2 процента от гласовете. Тя ще има шестима евродепутати, с двама повече, отколкото излъчи на евровота през 2014 г.

Втора е умерената евроскептична Гражданска демократическа партия, която печели четири места. Проевропейските формации Партия на пиратите и ТОП09 (Традиция, Отговорност, Просперитет) ще имат по трима евродепутати. Най-яростният противник на ЕС в Чехия, Движение „Свобода и пряка демокрация“, спечели първите си две места в европарламента, след като завърши на пето място с 9,1 процента от гласовете.

Министърът на вътрешните работи на Австрия Екарт Рац съобщи крайните резултати от подадените в изборните бюра бюлетини на вчерашните избори за Европейски парламент.

В тях са взели участие 51,6 процента от имащите право на глас австрийци. Категорична е победата на Австрийската народна партия с 35,4 процента, следвана от Австрийската социалдемократичен партия с 23,6 процента, Австрийската партия на свободата получава 18,1 процента, Зелените – 13 процента и НЕОС – 8,1 процента.

Упраляващите от „Право и справедливост“ печелят изборите в Полша с 42,4% според екзитполовете, съобщава „Ройтерс“. Така партията си гарантира най-доброто представяне на европейски избори дотук. На второ място, но с много близък резултат – 39,1%, остава обединението „Европейска коалиция“, което включва главната опозиционна партия „Гражданска платформа“, чийто предишен лидер е председателят на Европейския съвет Доналд Туск, предаде БНТ.

Ако европейските избори са мярка за състоянието на Европейския съюз, едно нещо изглежда ясно: избирателите настояват за промяна, но не и за изначално преразглеждане на европейския проект. Въпреки че на евровота бе нанесен удар по ляво- и дясноцентристките партии, които доминираха в 40-годишната му история, не стана популистко „земетресение“, както предричаше Стив Банън, бившия стратег на американския президент Доналд Тръмп, отбеляза ДПА.

novini.bg

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram