Няколко държави като Латвия и Естония, а сега и България демонтираха паметници на Съветската армия, но една държава отказа да го направи – Германия.
В Германия има над 1000 паметника на загиналите съветски войници по времето на Втората световна война в сраженията срещу нацистка Германия. Докато повечето са в бившия комунистически Изток, някои са в западната част, която беше под контрола на САЩ и Великобритания след Втората световна война, включително мемориал от съветски танкове недалече от Бранденбургската врата.
Независимо от политиката на правителството срещу Русия, съветските паметници в Германия са защитени. Преди страната да бъде обединена през 1990 г., двете части на Германия подписаха договор със Съветския съюз и се съгласиха да запазят, и да се грижат за паметниците.
„Трябва ясно да покажем, че спазваме договорите за свобода и демокрация – дори с Руската федерация“, коментира Илко-Саша Ковалчук, историк, израснал в Източна Германия в интервю за „Блумбърг“.
Друга причина да не се събарят паметниците в Берлин е, че много от тях са гробища. Около 80 000 войници от Червената армия са загинали при превземането на Берлин, а около 13 000 от тях са погребани в парка „Шьонхолцер Хайде“ в северен Берлин. Паметникът на Великата отечествена война, както Русия нарича Втората световна война, включва статуя на майка, оплакваща загиналия си син.
Статуя на майката в парка „Шьонхолцер Хайде“, снимка: Wikimedia
Надписът на руски и немски език на пиедестала гласи: „Не бяха напразни смъртта и кръвта на съветските войници. Не бяха напразни мъката и сълзите на скърбящите майки, вдовици и сираци. Те призовават към борба за траен мир между народите.“
Посланието има резонанс в Германия, особено след като президентът на Западна Германия Рихард фон Вайцзекер заяви в забележителна реч през 1985 г., че поражението на нацията през Втората световна война всъщност е „освобождение“.
Бившият комунистически Изток на Германия е по-малко антагонистичен към Русия поради историческите връзки. Много източногерманци претърпяха социални и икономически трудности от обединението, пораждайки симпатия към аспекти на съветската система.
„Дали на някого му харесва или не, Съветският съюз освободи Германия от нацизма“, каза Ковалчук пред „Блумбърг“. – „Тези неща (паметниците) напомнят за това.“
Източник: Обективно бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram