Европейският съюз прие единодушно стратегията за Брекзит

Ds olil

Лидерите на страните-членки на Европейския съюз единодушно приеха обща стратегия за действие по въпросите за излизането на Великобритания от Общността.

Това стана днес след среща на най-високо равнище на всички държави от Съюза, с изключение на самата Великобритания.

„Насоките са приети единодушно. Планът на 27-те страни членки относно преговорите по Брекзит е готов.

Документът е безпрецедентна демонстрация на единство преди раздялата на Лондон с ЕС“, обяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

В срещата от българска страна участва и президентът Румен Радев.

Въпросният документ представя основните насоки, върху които трябва да се съсредоточат разговорите с британското правителство през следващите 2 години.

„Днешния ден е посветен само водещите насоки в процедурата по разделениет“, обясни още преди срещата германският канцлер Ангела Меркел.

„Чак след това ще говорим за бъдещето и свързаните въпроси с правата на гражданите и финансовите въпроси.

„Политическото послание към Лондон е, че не британците, а Евросъюзът ще диктува условията по тяхното оттегляне от общите договори, които ни обвързват вече 44 години. Нуждаем се от солидни гаранции за всички граждани и техните семейства, които ще бъдат засегнати от Брекзит“, каза Доналд Туск.

В подписания документ е подготвен точен и подробен списък с гражданските права, които Европа ще иска да бъдат защитени – запазване правото на постоянно пребиваващите европейски граждани в Обединеното кралство да живеят, работят и учат.

Ще се иска и яснота за европейските фирми, базирани на британска територия; ЕС трябва да се договори с Великобритания за сметката, която дължи преди напускането си, тъй като е подписала дългосрочни финансови ангажименти към европейския бюджет, които ще продължат и след излизането.

Освен това границата между Великобритания и Ирландия трябва да остане отворена в името на мирното споразумение за Северна Ирландия. Ще

Европейските лидери са категорични и, че евентуално бъдещо търговско споразумение с Обединеното кралство, като страни извън Съюза, не може да допуска избирателно включване на права за достъп до пазара, без страната да приеме правото на свободно движение за хора, стоки и услуги

Документът има за цел да предприеме и строги мерки срещу Великобритания, с цел и други държави да не тръгнат по техните стъпки./КРОСС

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram