Десетки са арестувани в необичайните за Куба демонстрации срещу икономическата криза и недостига на храни и лекарства, които се усещат по-остро заради коронавирусната пандемия. Възгласи като „свобода“ и „долу диктатурата“ можеха да се чуят в редица градове в еднопартийната Куба, включително в столицата Хавана.
Информацията от Куба и неделните протести се потвърждава трудно в ситуация, в която властите ограничават (а на места дори спират) интернет, за да овладеят назряващата криза, и идва предимно от медии и активисти; в социалните мрежи, където те все още са достъпни, се появяват и затихват слухове за готвени нови демонстрации. Равносметката от неделя е, че поне един представител на медиите – фотограф на „Асошиейтед прес“ е ранен при сблъсъци с полицията.
Демонстрациите, започнали от малкото селище Сан Антонио де Баньос недалеч от Хавана, обаче обхванаха цялата страна, а социалните мрежи показват кадри с преобърнати полицейски коли и разграбване на държавни магазини, където стоките са в чужда валута (в последните месеци обаче „временно“ не се приемат долари за разплащане).
В Сан Антонио де Баньос според латиноамерикански медии основен повод за протеста са станали липсата на ваксини и продължителният проблем с електроснабдяването. Подобно на други протести по света и този се пренесе в други градове през мрежи като „Фейсбук“.https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=%D0%90%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D0%BB%20%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2&dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3R3ZWV0X2VtYmVkX2NsaWNrYWJpbGl0eV8xMjEwMiI6eyJidWNrZXQiOiJjb250cm9sIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1414886560189886478&lang=bg&origin=https%3A%2F%2Fwww.dnevnik.bg%2Fsviat%2F2021%2F07%2F13%2F4232078_v_kuba_nai-golemite_protesti_ot_30_g_izpraviha_vlastta%2F&sessionId=2861dbad9f06310a679c8286ad69dd2ad36c5ba0&siteScreenName=Dnevnik&theme=light&widgetsVersion=82e1070%3A1619632193066&width=550px
В тях засега се включиха много малка част от кубинците, но самият израз на недоволство срещу властта е събитие в страна, където митинги организира само партията.
Исканията за по-добро качество на живота съвпадат с период на икономически трудности, за който протестиращите обвиняват правителството, но проблем дойде и от тежкия удар, който понесе туристическият сектор на островната държава. Имаше и срив в износа на захар (сред основните продукти в кубинската търговия) заради производствени проблеми. Икономиката се сви с 11% миналата година.
Освен това, ако през 2020 г. островът овладя пандемията с едва 1500 починали и създаде собствена ваксина, властите признават за хиляди нови случаи на коронавирус в последните дни.
На някои клипове в социалните мрежи се чува и лозунгът „Родина и живот“ (Patria y vida) – съвременна рап песен преобръща лозунга от времето на Фидел Кастро „Родина и смърт“, която се смята за непочтителна към комунизма и поставя под въпрос посоката на Куба.
Врагът отвън
Президентът Мигел Диас-Канел вече предупреди, че поддръжниците на революцията трябва да се справят с „контрареволюционните“ нагласи в страната и с „наемниците“, които получават пари за „идеологическа диверсия“.
https://www.youtube.com/embed/pP9Bto5lOEQ?rel=0&enablejsapi=1&origin=https:%2F%2Fwww.dnevnik.bg
Пред испаноезичната секция на Би Би Си участник в неделните протести заявява: „Няма храна, няма лекарства, няма свобода. Не ни оставят да живеем.“ „Имат пари да строят хотели… а ние гладуваме“, казва протестиращ във видеоклип, заснет от „Ел паис“.
От Хавана идват обвинения към Вашингтон и санкциите му за ставащото. Ограниченията на САЩ са в сила още от 1962. Според Диас-Канел – който пое властта от семейство Кастро едва в края на миналото десетилетие – освен до „икономическо задушаване“ американските власти прибягват и до използване на наемници за дестабилизиране на страната.
Белият дом разпространи изявление на президента Джо Байдън, според което „кубинците смело утвърждават основни и универсални права“. Зад Диас-Канел застана Венецуела. Регионалната сила Мексико призова заедно с Русия никой да не се меси във вътрешните въпроси на Куба.
Испания отправи към Куба, колония почти до края на 19 в., призив да бъде уважавано правото на протести и да се „ускори ритъмът на реформите“ в икономиката, за да се решат проблемите на кубинците. В Мадрид имаше и демонстрация с няколкостотин души с искане за Куба, „свободна от комунисти“.
За последен път съизмерими протести имаше в Куба през 1994 г., когато хиляди протестираха срещу тежкото икономическо положение. Строги наказания – включително затвор – очакват опълчилите се срещу партията, други вероятно ще бъдат съдени за вандалски прояви. Големият въпрос пред властите в Куба е дали протестът няма да се повтори, ако ситуацията не се промени.
Източник: Дневник
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram