Военни маневри с кодово име „Гележинис Вилкас 2016“ с участието на 5000 военнослужещи от 6 страни членки на НАТО започнаха в Литва, съобщи министерството на отбраната, цитирано от ТАСС. В учението ще се тренира предислокация на подразделения, разузнавателни, отбранителни и нападателни операции, посочва ведомството.
В активната фаза на маневрите, която започна на полигон край град Пабраде, участват 1900 души. Втората част ще започне на 12 юни на полигона Гайжюнай, където към военните от Полша и САЩ ще се присъединят техни колеги от Германия, Дания, Люксембург и Франция.
Маневрите „Гележинис Вилкас 2016“ („Железни вълци 2016“) са съставна част от учението на НАТО „Саблен удар 2016“, планирано в Литва, Латвия и Естония под ръководството на европейското командване на въоръжените сили на САЩ, уточнява агенцията.
Същевременно в Полша стартират военни маневри на НАТО с кодово име „Анаконда“, най-големите в историята на страната. Те ще бъдат открити с официална церемония в Академията за национална отбрана, а практическата част ще започне на 7 юни, предаде ТАСС.
В „Анаконда-16“ участват рекорден брой държави и войници – 31 000 военнослужещи от 24 страни, включително 12 000 от Полша, 10 000 от САЩ и близо 1000 от Великобритания. Ще се използват 3000 единици бойна техника, сред които танкове и БТР-и, над 100 самолета и хеликоптера, също и 12 кораба.
Сценарият на „Анаконда-16“ дава възможност да се провери готовността на участниците да реагират на целия спектър от заплахи, установени в днешните конфликти, включително да дават отговор на хибридни заплахи, отбелязва ведомството. Ще се поставят задачи за тактическо интегриране на командвания и войски, за управление на огъня, медицинска евакуация, ликвидиране на последиците от използване на оръжия за масово унищожение и др.
Успоредно с „Анаконда“ е организирано и учение „Саблен удар“, в което ще се тренира превоз на военна техника и личен състав през Германия и Полша за балтийските страни, Румъния и България.
В рамките на „Анаконда“ са планирани и маневри „Бърз отговор“, предвиждащи прехвърляне на десант от САЩ в Европа. Американски военни ще се приземят на полски полигони и ще изпълняват задачи в Полша и съседни страни. Друга успоредна проява е учението „Балтопс“ във водите на Балтийско море, включващо стоварване на морска пехота на полски плажове. Така ще бъдат приложени и оценени процедури на НАТО за реагиране при кризи, симулирани досега само виртуално.
За Полша е от значение не толкова количественият потенциал, а броят на държавите участнички, защото той сочи нивото на политическо участие. Политическият аспект на маневрите е също тъй важен, колкото и военният, заяви полският генерал Марек Томашицки, командващ учението „Анаконда“. То е организирано точно преди срещата на върха на НАТО във Варшава на 8 и 9 юли, напомни той.
Участниците ще тренират действия в отговор на терористични, кибернетични и хибридни заплахи. Маневрите се очаква да покажат доколко сме готови за общи действия с нашите съюзници и партньори, добави полският военачалник. Учението „Анаконда“ се организира от полските въоръжени сили от 2006 г. През 2012 г. маневрите стават международни и оттогава фигурират в плановете на НАТО. Освен полските в тях участват военни от САЩ и Канада. Тазгодишните маневри са шести поред, трети с международно участие и най-големите до момента, допълва ТАСС./БТА, Дарик
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram