500 лева над заплатите си ще получават учителите, които работят допълнителни часове с деца с ниски оценки. Работещите в отдалечени райони ще имат право на 200 лева на месец за транспорт. Средствата за тях бяха отпуснати днес от Министерския съвет на редовното му заседание. Те са по програма „Мотивирани учители“.
1 902 782 лв. бяха одобрени за допълнителни трансфери към общините за осигуряване на дейности по националните програми за развитие на образованието. 1 799 902 лв. от тях ще бъдат предоставени по програма „Осигуряване на съвременна образователна среда”. С 1 216 506 лв. от тях ще се ремонтират, обзаведат и оборудват учебни кабинети и класни стаи по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование. Дейностите ще се извършат през учебната 2020/2021 г.
583 396 лв. са предвидени за изграждане на площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата в 90 детски градини и 181 училища.
С 97 280 лева по програма „Заедно за всяко дете“ ще бъдат финансирани общински училища за дейности по включването на родителите/семействата на деца с цел обхващането и задържането им в образователната система. Такива дейности са например информационни кампании за ролята на образованието в общностите, където живеят децата; групови тренинги за родители; обучения за родители за разпознаване, превенция и предотвратяване на дискриминацията, агресията, насилието и тормоза и др.
10 690 лв. се предоставят за подпомагане на екипите, които работят на терен за обхвата на децата в системата. Средствата са предназначени за разработване и въвеждане на комплекс от мерки и прилагане на интегриран подход за всяко дете, което е идентифицирано като необхванато или е застрашено от отпадане от системата на образованието.
С 86 590 лв. 27 детски градини и 45 училища ще бъдат подпомогнати по модул „Добри практики за взаимодействие с родителите на институциите от предучилищното и училищното образование”.
Също днес правителството одобри списък с 504 иновативни училища за учебната 2020/2021 г. Те са в 183 населени места, от 132 общини в 28 области. Училищата се определят като иновативни в резултат на проекти за иновации, представени от тях в МОН и приети от педагогическите съвети и одобрени от родителите на учениците, включени в проекта. Иновациите са насочени към разработване и въвеждане на иновативни елементи по отношение на организацията или съдържанието на обучението, организиране по нов или усъвършенстван начин на управлението, обучението и образователната среда, използване на нови методи на преподаване.
Описаните иновативни процеси в училищните проекти за иновации ще бъдат с продължителност до 4 г. и ще обхващат всички или част от участниците в образователния процес в училището, като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг./offnews.bg
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram