15-те тона медицински консумативи от Абу Даби се оказаха само 3, останалите са фурми

Обявените 15 тона медицински консумативи от Обединените арабски емирства за борба с коронавируса се оказаха много по-малко – около 3 тона, разкри сайтът за разследваща журналистика „Биволъ“

В понеделник правителствената служба съобщи, че България е изпратила два самолета с 32 тона храни за ОАЕ – зеленчуци, месо и млечни продукти, а в замяна сме получили 15 тона медицински консумативи – маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла, както и храна.

Разследване на „Биволъ“ показва, че от Абу Даби са доставени основно фурми. Срещу тях две фирми – „Градус“ и „Интръст“ са закарали на шейховете 32 тона месо и млечни продукти, като са платили и полетите“, пишат журналистите.

Трансферът на стоките до Абу Даби и обратно беше придружен лично от министъра на икономиката Емил Караниколов. 

Новината беше коментира и от шефа на Националния оперативен щаб – ген. Мутафчийски, който заяви, че „две фирми – „Градус“ и „Интръст“, са направили сериозна сделка с Обединените арабски емирства. Става въпроса за размяна на 32 тона храни с ОАЕ, срещу което сме получили 15 тона медицински консумативи. Транспортът е поет от фирмите, а държавата не е платила нищо. Тази помощ е голяма, защото става въпрос за предпазни средства – маски, ръкавици и облекла”.

Репортер на Биволъ е проследил пратката с медицинските консумативи от Митницата до временния и склад в с. Долни Лозен, където се намира базата на Български червен кръст. И така е станало ясно, че те са много по-малко от обявените 15 тона.

На 13 април репортерът е заснел няколко камиона на Противопожарна безопасност на територията на Митницата на “Летище София”, в които работници са товарили кафяви кашони. Попитани какво става, служители на Митниците са отговорили, че пожарникарите провеждат учение.

От пресцентъра на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“–МВР обаче са отрекли категорично да е имало каквото и да е било учение на Летище София.

Всъщност камионите са били използвани, за да се извозят медицинските консумативи от ОАЕ в базата на Червения кръст в с. Долни Лозен. Не става ясно защо и от кого е било разпоредено да се оповестява мнимо учение.

„Биволъ“ са потърсили за информация централата на БЧК, които са предоставили подробна справка какво са получили на склад, съгласно писмото, което са изпратили на гл. комисар Николай Николов, директор на ГДПБЗН и разпоредител с получените медицински консумативи.

Медицинските изделия за еднократна употреба са 80 000 броя маски, 49 000 броя ръкавици и 32 000 калцуни. Освен тях има 3 970 бутилки дезинфектант от половин литър и 1 824 бутилки дезинфектант от 250 милилитра.

Общо това прави около или малко над три тона товар, много далеч от обявените 15 тона тона медицински консумативи – маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла. Повече от два тона от медицинските консумативи са дезинфектанти, при положение, че спирт в България не липсва.

„Фурмите са хубава, питателна храна“

Останалата част от пратката според анонса на Министерски съвет се състои от „и храна“. Разследващият сайт съобщава, че става дума само за сладки фурми. „Тонове от източния плодов деликатес във вторник още чакаха обработка на митницата на Летище София, тъй като трябва да бъдат обмитени“, пише още сайтът .

Биволъ се е свързал с министър на икономиката Емил Караниколов, който се намира под карантина след завръщането си от Абу Даби. Той е потвърдил, че става дума за фурми, но не е могъл да каже точното количество.

Караниколов е похвалил продукцията и е уверил, че тя също ще бъде предоставена на Червения кръст. “Фурмите са хубава, питателна храна”,  каза той. Според него те ще бъдат разпределени на социални домове и крайно нуждаещи се групи от населението, но няма да бъдат пуснати за продажба в търговската мрежа.

Цялата сделка е сключена и осъществена между частни субекти, които са платили и за транспорта със самолетите, категоричен е Караниколов. Той е обяснил, че неговата роля на посещение е била да заяви доброто отношение на България към ОАЕ и да говори за бъдещи пазари, защото те са стратегически много важен партньор за нас. В официалното прессъобщение се акцентира обаче върху ролята на държавата: “Доставката се организира от българското министерство на земеделието, храните и горите и се осигурява от български фирми”.

По информация на журналистите част от изнесената продукция е на „Лакрима“, производител на млечни изделия, който вече присъства на пазара в Обединените Арабски Емирства.

Не е ясно кои са фирмите, които са изпратили обратно фурмите и медицинските консумативи, но е съвсем очевидно, че сделката не е съразмерна като цена, според „Биволъ“. На борсите на едро килограм фурми се търгува малко над долар, а килограм кашкавал или агнешко месо – поне за 3-4 долара на килограм. От България са пратени 32 тона, а в замяна са получени 15 тона, включващи и трите тона медицински консумативи.

Друга хипотеза, която според журналистите обяснява бартера е, че отношенията между България и ОАЕ се влошиха през последните месеци. Планираното посещение в България на шейх Мохамед бин Зайед за 3 март дори беше отменено без обяснения.

В края на февруари наши висши прокурори, бяха командировани от Гешев до Абу Даби, за да раздвижат сътрудничеството с тамошната прокуратура и в контекста на искането за екстрадиция на Васил Божков и Георги Попов. Малко след това бе публикувана информация, че „прокурорите са били придружавани от оперативни работници, които са направили опит да отвлекат Божков и Попов. Те ги закопчали, размахвайки интерпол заповедите, издадени от България. Стигнало се е дори до физически сблъсък с местната полиция. Публикацията за този “каубойски екшън” се появи във Фрогнюз и беше разпространена от информационни медии, но не беше опровергана от нито един официален източник“, съобщават от „Биволъ“. Те пишат, че този факт е бил потвърден след независимо проучване

Според тях българският посланик в ОАЕ няколко пъти е бил привикван в тамошното Външно министерство за обяснения.

Оффнюз

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram