147-годишно училище затвори врати

8 училища в страната опустяват и в тях няма да удари първият звънец. Причината е липсата на ученици, поради което със заповед на министъра на образованието и науката въпросните институции се закриват или преобразуват.

Сред затворените е ОУ „Хр. Ботев” в село Беласица. Намалелият брой ученици довежда до преминаването на училището към СУ „Васил Левски” – с. Коларово. Новото училище се казва Средно училище „Васил Левски“. То ще се помещава в сградата в с. Коларово, което също се намира в община Петрич, пише „Струма“.

Във връзка с това от Регионалното управление на образованието разясниха, че процедурата е стартирала с предложение от страна на кмета на община Петрич Димитър Бръчков за закриването на училището. От РУО са извършили две проверки – в ОУ – Беласица и СУ – Коларово, съответно са изготвили становище. Следва и гласуване на Общинския съвет и цялата документация е изпратена в МОН, а процесът е финализиран с издадената заповед от министъра. Така от предстоящата учебна 2022/2023 г. учениците на ОУ – Беласица ще се обучават в СУ – Коларово, като там се прехвърля и ще се съхранява училищната документация на преобразуваната образователна институция, която е със 147-годишна история.

Още през април в публичното пространство кметът на селото Велик Филчев като истински парадокс открои факта, че в Беласица има достатъчно деца, които да постъпят за тази и за следващата учебна година, но част от родителите вземали решение синовете и дъщерите им да учат в града.

„При нас раждаемостта е добра. Тази година имаме 10 деца за първи клас, а за догодина са 9. Може би заради близостта на село Беласица с град Петрич от години се наблюдава тенденция голяма част от децата от 1 до 7 клас вместо тук да учат в Петрич. Това ни пречи особено през последните две години, не можем да сформираме 1 клас и имаме две нулеви години”, коментира кметът на Беласица и припомни, че ОУ „Христо Ботев“ в Беласица е най-старото училище в общината. Управникът не скри притесненията си по отношение на опазването на сградата, още повече че е масова практика базите на затворените училища да бъдат разграбвани, потрошени и пустеещи.

Такъв е случаят с училището в село Бело поле. По същата причина мнозина родители предпочитаха децата им да учат в Благоевград вместо в местното училище. То затвори врати през 2008 г. и оттогава е обект на множества посегателства и вандалски прояви. Най- фрапиращата проява бе през месец май м.г., когато кметът на селото Иван Стойчев даде ключовете на група деца, за да си играят в сградата. За 5-те дни, в които стопанисваха училището, подрастващите нанесоха истински погром. Успяха да изпотрошат мивки, прозорци, витрини, брави… заформиха денонощна дискотека и напълниха кошовете и контейнерите с множество книги, сред които и стихове на Ботев – рядко издателство, тираж 1960 г.

Случващото се скандализира жителите на Бело поле и след острото обществено недоволство училището бе отново заключено, но и до днес продължава да бъде обект на вандализъм. Редовно се чупят прозорци, улуци, реже се мрежата, за да се влиза вътре. Една от последните прояви бе да се среже вратата от алуминиева дограма, а сградата се руши.

Кметът Ив. Стойчев от години има идея да разкрие детска градина. Основният проблем и притесненията му са, че не се знае дали и колко родители ще пожелаят да дадат децата си и всъщност евентуална детска градина може скоропостижно да последва съдбата на затвореното училище.

С въпрос какво ще се случи със сградата на ОУ „Христо Ботев“, ще се ползва ли за нещо и как ще бъде опазена, репортер на „Струма“ направи вчера три опита да се свърже с кмета на Беласица В. Филчев, но той не отговори на телефонните позвънявания.

Припомняме, че Общинският съвет в Сандански подкрепи и прие предложение през новата учебна година Вечерната гимназия в града да се слее с Профилирана гимназия „Яне Сандански“. Причината е, че след извършени множество проверки са констатирани редица проблеми, а и броят на учениците е малък. Във Вечерната гимназия се обучават лица, навършили 16-годишна възраст, които са работещи и нямат възможност да са в редовна форма, но очевидно имат желание да придобият средно образование. В годините се констатира, че въпросните лица – ученици, са изключително малко на брой, на фона на регистрираните официално в системата.

„Към днешна дата има друга алтернатива за завършване на този тип хора, като например да преминат в самостоятелна форма, което ще бъде много по-удобно за тях. Ние по никакъв начин с това предложение не ощетяваме обучаващите се в институцията, даже напротив: даваме възможност за придобиване на това образование, само че адекватно на времето, в което живеем, и да не се нарушава законът“, посочи в мотивите си пред общинските съветници зам. кметът Павлина Караджова.

А иначе Вечерната гимназия е едно от 5-те училища от такъв тип в страната. Започва своята история през учебната 1962/63 г., когато там са записани 230 ученици.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram