Окончателно – от 1 юли токът за бита поскъпва с малко над 4 процента средно за страната, а парното и топлата вода – с до половин процент.
Решението на Комисията за енергийно и водно регулиране ще важи за следващия едногодишен период.
Най-малко увеличение на цените на тока има за потребителите на EVN – с 3.78%. При Електрохолд“ поскъпването е с 4,24 на сто, а най-голям скок има за абонатите на „Енерго Про“ – с 5,43 процента.
От утре клиентите от Западна и Югоизточна България ще плащат по 19 стотинки за киловатчас, а тези от североизточната част на страната – около 20 стотинки за киловатчас електроенергия.
При парното и топлата вода пък промяната на цените в посока нагоре е пренебрежимо малка и се движи от 0.05 на сто за Топлофикация „София“ до 0.48 на сто за Разградската топлофикация. При две от дружествата има намаление на цените – Враца и Перник, но и там промяната е под процент. Така през следващия отоплителен сезон най-скъпо парно ще плащат в Разград, София, Пловдив, Габрово и Варна – между 13 и 15 стотинки за киловатчас, а под 10 стотинки ще струва киловатчасът само в Бургас и Плевен.
Цените, които определя Комисията за енергийно и водно регулиране, обаче, са без ДДС. Все още не е съвсем ясно дали данъкът върху топлоенергията ще бъде възстановен от 9 на 20 процента, както е заложено в проектобюджета на правителството, който трябва да бъде одобрен от Народното събрание. Ако това стане, въпреки задържането на цените заради възстановеното ДДС, сметките за парно и топла вода ще се увеличат. Според Асоциацията на топлофикационните дружества – с около 10 на сто.
Цените на парното, топлата вода и тока за бита се постановяват за едногодишен период и могат да бъдат променени само при драстична промяна на цените на газа и въглеродните емисии, от които зависят.
БНР
Последвайте ни и в Телеграм