Парите към послушните медии при ерата ”Борисов”
Купуването на медии по време на ерата “ГЕРБ” изглежда не е било просто спекулация, а съвсем редовна практика, при това законна. Причината – шепа вестници са получавали щедро финансиране от правителството на Борисов през последните години чрез договори за платени публикации и отразяване на инициативите на министерствата. Сиреч – платена е била “Джипка ТВ”, с която ни облъчваха от вси страни.
Парите, раздавани на медиите по оперативни програми е публична тайна. Конкретни данни няма, а кабинетите на Борисов услужливо мълчаха. Парите за публичност по отделните оперативни програми се разпределят от рекламни агенции за медийни миксове и кой точно получава от този пай не е ясно, пишат от в. “Сега”.
Всичко обаче се промени с идването на служебния кабинет на Стефан Янев на власт. Разбити бяха много от привичките на бившите управляващи от ГЕРБ – поведението е различно, комуникацията е различна, а освен това министри посмяха да бръкнат там, където ничии пръст не е припарвал. Спомняме си купищата скандални разкрития, предизвикали големи скандали през последните няколко месеца. Точно поради тази причина служебното правителство предостави информация за договорите, сключени с печатни издания в рамките на третия Борисов мандат.
Представените данни са неизчерпателни, а сумите са много по-ниски от тези, разпределяни по оперативните програми. тези договори не са обявявани обществени поръчки или конкурси. Победителите са избирани по неясни критерии и имат неясни ангажименти. Никой не си е правил труда да измери ефекта от раздаването на пари.
Девет министерства твърдят, че нямат нито един директен договор с печатни медии за изтеклия мандат, като достоверността на тази информация няма как да се провери. В този списък попадат Министерството на външните работи, МВР, МО, МЗ, културното министерство, МЗХГ, транспортното, финансовото и спорното министерство, както и екипът на вицепремиера по еврофондовете. Най-подробна справка представя икономическото министерство, което е дало данни за част от подопечните му агенции и държавни дружества. Туристическото министерство обещава да даде данни, но по друг път – по реда на Закона за достъп до обществена информация.
Любимите издания на Борисов се оказват две – “24 часа” и “168 часа”. . Те имат сключени общо 31 договора за близо 450 000 лв. Със 7 договора на стойност близо 100 000 лв. е и вестник “Стандарт”, спрял да излиза в края на 2018 г.
“24 часа“ и “168 часа“ са единствените, получавали пари от Министерството на образованието и науката. През фирмата „Про нюз медия“ и “168 часа“ ЕООД са сключени общо 5 договора на стойност 82 066 лв. Сред договорите има такъв за популяризиране на успешните политики в средното и висшето образование, за методите на преподаване в извънредното положение, за създаване на специализирани страници и др.
“24 часа“ е и единствената печатна медия, сключила два договора с Министерството на труда и социалната политика – за общо 49 000 лв. (вкл. ДДС), както и със структури към МРРБ. Вестникът е получил 31 840 лв. за организирането на фотоконкурс „Покажи санирания блок – ще има щедри награди и за съседите“, както и 10 000 лв. от Агенцията по геодезия. “24 часа“ е единственото печатно издание с договор с Министерството на енергетиката (10 000 лв. за популяризация на либерализацията на пазара за еленергия). Изданието е получавало пари и по договори с енергийни дружества – от ЕСО, НЕК, АЕЦ “Козлодуй“.
“168 часа“ е пробил в друго държавно дружество – “Булгартрансгаз“ – с два контракта за общо 10 600 лв. Няма други печатни медии, финансирани от тази фирма. Изданието е било любимо и на “Българската агенция за експертно застраховане“ – от общо 9 договора с печатни медии на БАЕЗ вестник “168 часа“ е взел 4 за близо 110 000 лв. С два договора за 22 000 лв. е “Банкер“, два договора с БАЕЗ за 25 000 лв. през “Травел медиа груп“ има и “Стандарт.
“Стандарт“ и “Издателска къща Марица“ са любими и на “Вазовските машиностроителни заводи“. Това са единствените вестници с договори с ВМЗ, като “Стандарт Нюз“ има два за 50 000 лв. без ДДС, а “Издателска къща Марица“ – два за 6000 лв.
При възложителите на договори впечатление правят партньорствата с печатни медии на Българската банка за развитие. Годишният бюджет за такива договори в ББР постъпателно нараства от 34 440 през 2018 г. на 160 000 през 2020 г. ББР е сключвала договори с относително стабилен кръг от вестници – „24 часа“ (60 000 лв. за целия период), “Труд“ (30 000 лв.), “Стандарт“ (19 000 лв.). Бюджет e отпуснат и за няколко специализирани икономически издания (сп. “Мениджър“ с 50 000 лв., “Банкер“ с 40 000 лв., списанията “Икономика“ и “Икономист“ с 37 440 и 10 000 лв.). Незнайно защо ББР е решило да се популяризира и в списанието за пътуващи Inflight Magazine с 12 000 лв., както и в безплатното издание “19 минути“ с 9 986 лв.
Договори с местни издания от съответните региони имат част от енергийните дружества като “АЕЦ Козлодуй“, “Мини Марица-изток“, “ТЕЦ Марица-изток“ 2. АЕЦ “Козлодуй“ е подкрепял по 3-4 местни издания годишно, като списъкът е относително стабилен и включва медии от региона на Враца, Видин, Монтана като “Конкурент“, “Враца днес“, “Видин“, “Слово плюс“. Сумите са еднакви за повечето издания – 3600 лв. на година. Незнайно защо, изданието с най-голям договор в три поредни години, предпочетено от “АЕЦ Козлодуй“ в тази група, е специализираното “Лов и риболов“ с годишни договори в размер на 4 992 лв.
Много праволинейни са в “ТЕЦ Марица-изток“ – в продължение на 4 години имат договори само с едно издание – “Старозагорски новини“, в размер на до 18 000 лв., за публикуване на обяви, съобщения и друга информация за централата. “Мини Марица-изток“ са плащали за медийни услуги също на местни медии – на изданието “Марица-изток“ (45 000 лв.), на “Старозагорски новини“ (40 000 лв.), на “Гълъбовски вести“ 12 000 лв. и 8000 лв. на “Национална бизнес поща“.
Източник: Фрог нюз
Последвайте ни и в Телеграм