Разменените бебета в „Шейново” вече са при биологичните си родители. Бебетата са се родили в АГ „Шейново“ на 13 септември. Преди изписването обаче те са разменени. Така двете майки се прибират в домовете си с чужди деца. В началото на декември м.г. едната от тях се свързва с болницата и твърди, че новороденото, което отглежда повече от два месеца не е биологичното й дете. След извършени два ДНК теста, резултатите показват, че съмненията й са правилни. Заради случая трима служители на АГ „Шейново“ са с дисциплинарни наказания.
Адвокат Астакова обясни, че няма нужда да се оспорва произход на децата, тъй като данните в актовете за раждане на двете момиченца са коректни – в тях са вписани биологичните им родители.
От Национална мрежа за децата са категоричн, че случаят повдига и въпроса защо у нас масово бебетата се отделят от майките в първия час на раждането им – нещо, което противоречи на световните практики.
„Нашите болници не са подготвени за това да оставят бебето до майката веднага след раждането, а това всъщност е изключително важно, както очевидно, за да се предотвратят такива грешки с разменени деца. Това то да бъде до майката в първия час от живота си води до това да има по-добри сърдечни показатели, по-добре се адаптира към света“, обясни Мария Брестничка от Национална мрежа за децата.
1 час бг
Последвайте ни и в Телеграм