Проф. Сотир Марчев: Жегите са най-опасни за малките деца, възрастните и болните хора

Жегите са най-опасни за малките деца, възрастните и болните хора. Ние получаваме топлинен удар, когато си свършим резерва от вода в тялото. Малките деца имат по-малък резерв и затова са по-податливи на топлинен удар. Това каза кардиологът проф. Сотир Марчев в предаването „Тази събота“ по бТВ.

Това се отнася и за най-възрастните и за болните хора. Същото важи и за домашните любимци – колкото един домашен любимец е по малък, толкова рискът от топлинен удар е по-голям, обясни кардиологът.

Препоръчителната дневна доза вода за жените е около 1,5-2 литра, а за мъжете – около 2-3 литра. Показателите за обезводняване са жаждата и по-тъмната урина.

Употребата на алкохол не е препоръчителна, особено през лятото. Допустими са по чаша бира и вино на ден.

Белтъчните храни, като се усвояват от организма, отделят топлина – колкото повече месо ядем, толкова по-горещо ще ни бъде. Затова за предпочитане са плодовете и зеленчуците, съветва проф. Марчев. Няма забранена храна за здравия човек – той може да яде всичко, ако не прекалява. През лятото обаче не трябва да се прекалява с тежките храни и с месата.

Той посочи, че колкото по-малка е разликата между температурата на климатик и навън, толкова по-добре, защото всяко излизане от топлото на студеното и от студеното на топлото е стрес за организма. „Климатиците са полезни, защото спасяват човешки животи. Например по-малко вероятно е да катастрофира шофьор, който кара климатизирана кола. Трябва обаче да се внимава много с разликата в температурите“, подчерта проф. Марчев.

Светли и широки дрехи и шапка са препоръчителното облекло през лятото./КРОСС/

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram