„Папа Франциск каза няколко неща, когато се срещнахме. Първото беше, че корупцията е болест и че вярва, че младите политици са единственият начин тя да се изтръгне.
Той ми каза „Тя е навсякъде. Знам, че е и във вашата страна. Поздравявам правителството Ви, че основната му цел е изтръгването й“. Той благослови работата ни и каза, че пътят е правилен”. Това каза след срещата си с папа Франциск премиерът на България Кирил Петков.
Главата на Римокатолическата църква е отправил още няколко препоръки към министър-председателя.
„В момента имаме безпрецедентна световна криза. Папата ми каза, че е много важно да се срещаме с хората, да им обясним, че правим всичко възможно, но има икономически фактори, които не са функция само на правителството. Друго, което ясно ме посъветва, бе че ако се борим едновременно с най-корумпираните в България и с вражеските сили от чужди страни, двете битки ще се водят много трудно“, поясни той.
Премиерът заяви, че би се радвал, ако Румен Радев наистина свика КСНС.
„Минаха 6 месеца от последното такова събиране. Много неща се случиха. Имаше разговори предложения, световни лидери, които показаха свой подход за решение на темата. Няма по-добър формат от това да седнем на една маса, да обобщим какво се е случило и какви стъпки да направим заедно за в бъдеще”, обясни Петков.
Темата за отношенията с Република Северна Македония е национален въпрос и никой няма право сам да вземе решение. Дори коалицията няма право сама да решава. Трябва широк консенсус по темета, заяви още Петков.
„За отпадане на ветото може да се говори само след като МВнР представи прогрес по диалога, ние се съберем на КСНС и го обсъдим, включително с опозицията и представители на службите, този процес се внесе в парламента и депутатите се произнесат. Накрая, след като всички сме се обединили – може да се направи стъпка напред. Иначе всичко друго се използва за вътрешнополитически цели“, обясни Петков.
За някои неща има ясни червени линии, които трябва да съществуват – като темата за корупцията. Но за национален въпрос като този, той е толкова важен, че никой няма право самостоятелно да го прави. Трябва да има общо съгласие и дори коалицията не е достатъчна, за да промени нещо в позицията на България. Трябва широк консенсус, който включва коалицията и части от опозицията, изтъкна министър-председателят.
19 минути
Последвайте ни и в Телеграм