„Обмислят се варианти, няма крайно решение. Хората трябва да разберат, че има реален проблем. Някои от аргументите, които чувам са нереални“, това заяви Министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, пред bTV по повод обсъжданите от ведомството варианти за старт на учебната година.
Акад. Денков е на мнение, че учениците ни изостават заради доста по-кратката учебна година у нас в сравнение с много от останалите държави в Европа.
„Със сигурност тази учебна година ще започне от 15 септември, важно е кога ще завърши и кога ще започне следващата“, уточни той.
„От една страна материалът не е достатъчно добре съобразен с възрастта на децата. Отделно не стига времето за упражнение и развиване на едни други умения, които в нашето училище много липсват – уменията да се изразяваш, да се подготвяш с тези, да влезеш в дебат, да подготвиш презентации. Това изисква време, което няма в нашето училище“, продължи просветният министър.
По думите му до 30 юни е срокът, в който ще се приемат различни предложения за промяна в учебните планове, програми и т.н.
Около 40 000 деца не ходят на училище по думите на акад. Денков.
„Това, което сме обещали и трябва да спазим е да държим заплатата на 125% от средната работна заплата“, каза той по отношение на учителските възнаграждения.
И допълни, че не повече от 0,5% от училищата не са успели да спазват тази финансова рамка.
Евроком
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram