Икономически експерти с критика към правителството заради плана за въвеждане на еврото у нас. Мика Зайкова определи действията на кабинета като „пълно безобразие”, а според Стоян Панчев те са „скандални”.
„Действията на правителството в момента са пълно безобразие. Ние сме предвидили да влезем в еврозоната и да сме равностойни на другите членове на Европейския съюз. Това обаче не се прави потайно, в ъгълчета, както направиха с Плана за възстановяване”, коментира Зайкова пред NOVA.
„Прави се без да сме видели публичен анализ на БНБ. Когато той излезе, трябва да бъде коментиран, да има дебат. Минимум трябва да мине през парламента. Трябва да мине през широко обсъждане с учени и експерти. Това е фундаментална промяна, след която няма връщане назад”, подчерта Панчев.
Той посочи, че се е получило добре, че темата не е била разгледана от Министерския съвет. „Изобщо преди да се стигне дори до парламента, камо ли до правителството, трябва да се мине през анализа. Бих казал, че трябва да се направи референдум. Официалната статистика показва, че 60% от българите са против влизането ни в еврозоната”, заяви Панчев.
„За да се прави тайно, за да не се пита обществото, за да не се пита парламентът – означава, че има нещо, което е притеснително. Най-притеснителното е курсът лев-евро. Ние и без това имаме една от най-високите инфлации, това ще я напомпа още повече”, предупреди Зайкова.
Тя прогнозира, че сега инфлацията у нас ще достигне 19-20%. „Ние не се отказахме от руския газ. Ние се отказахме от евтиния руски газ. Сегашните цени са нищо, в сравнение с това, което ни очаква от 10 май нататък. Как цената на газа ще стане по-ниска, когато има посредник”, попита Зайкова.
Ембаргото върху руския петрол
„Има едно изследване на голяма инвестиционна американска банка, което излезе преди месец. Там се казва, че ако Европа наложи санкции или ембарго върху руския петрол, ще има 80% скок на цената на барел петрол. Тоест, ще стане около 180 долара”, коментира Панчев.
„Няма да има дизел или бензин по-евтин от 5-6 лв. 57% от запасите на газ са в Русия, а 48% от петрола са пак там. Русия и Саудитска Арабия, специално за петрола, са страните с най-висок добив. Да откъснеш това нещо и да го махнеш – няма с какво да го замениш”, каза Зайкова.
Последвайте ни и в Телеграм