ДПС провежда в момента дълго отлаганата си национална конференция, на която трябва да избере новия си председател.
Името му всъщност вече е известно – това е настоящият лидер на движението Мустафа Карадайъ. Той е единственият кандидат. Не се и очакваше да се появи конкурент за поста. На провежданите през последните месеци отчетни събрания на местните партийни структури ликът на Карадайъ често се виждаше редом с този на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, което беше достатъчно показателно за това какво ще се случи.
С най-голям интерес на конференцията се очаква обръщението на Доган към неговите съпартийци. На традиционните си речи в края на всяка година почетният лидер на движението задава курса, който неговата политическа сила да следва в близкото бъдеще.
Конференцията – под мотото „Свобода, единство, заедност” – се провежда онлайн, за да се спазят противоепидемичните изисквания.
ДОКЛАДЪТ НА КАРАДАЙЪ
В началото на конференцията Карадайъ изнесе доклад за периода, в който той я оглавява – от 2016 г. насам. Той посочи, че за това време ДПС е било изправено пред сериозни предизвикателства за своето единство. По думите му резултатите от местните избори през 2019 г. са показали, че вътрешните проблеми са преодолени, а движението е разширило своето влияние.
„Единството и заедността са наша кауза и същност. Нашата сила ни дава самочувствието на строители на демократична България, реформатори в европейски план, радетели на глобалния ред. Ние сме ДПС и нашата кауза ни прави все по-силни и уверени в себе си … Налице са предпоставки за историческа мисия на ДПС в името на спасението на бъдещето на България. Трябва да използваме нашата сила и енергия за истинска промяна на статуквото в страната в полза на българските граждани”, обяви Карадайъ.
Като основен фактор за силата на партията той открои почетния й председател. „Големите неща са присъщи на хора, способни да виждат бъдещето, да карат нещата да се случват, да отприщват и регулират вътрешната сила на колективното тяло. Ние в ДПС имаме редкия шанс да сверяваме часовника си с държавник, политик и философ като д-р Ахмед Доган”, отдаде почит Карадайъ на основателя на движението.
От речта му стана ясно, че оценката на ДПС за управлението на страната не се е променила. Карадайъ посочи, че кризата в страната и липсата на реформи са проблеми, които са отвъд възможностите на управляващите. „Многократно предупреждавахме ГЕРБ за създадените от самите тях предпоставки за провал в управлеинето заради включването на национализмите и популизмите в центраарлата власт”, повтори той постоянния укор на движението към партията на Бойко Борисов. Карадайъ се оплака, че призивът на ДПС към премиера и президента да подадат оставка е останал нечут. И предупреди Борисов и хората му, че заради това ще претърпят политически щети на предстоящите избори, които ще бъдат толкова по-тежки, колкото повече време се държат за властта. За държавния глава не спомена нищо.
ПОКАНА КЪМ ЕРДОГАН
ДПС е поканило дистанционно да се включат като участници политици от чужбина. Любопитен е списъкът на поканените от съседна Турция – президентът на страната Реджеп Ердоган, който е и председател на управляващата Партия на справедливостта и развитието, Кемал Кълъчдароглу – председател на Народнорепубликанската партия, Девлет Бахчели – председател на Партията на националистическото действие, Мерал Акшенер – председател на Партията на доброто. Това всъщност са лидерите на най-големите политически сили в югоизточната ни съседка. С партията на Ердоган ДПС от години има сложни и противоречиви отношения, като на моменти турските управляващи са стигали дотам, че открито да подкрепят съперниците на Доган у нас.
Поканени са още лидерите на европейските и световните либерали – Хакима ел Хаите, президент на Либералния интернационал, Ханс ван Баален, президент на АЛДЕ и много други.
СЕГА
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram