ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС обсъждат как да премахнат служебните кабинети чрез Конституцията

ГЕРБ, “Продължаваме промяната – Демократична България” и ДПС обсъждат как да премахнат служебните кабинети чрез промени в Конституцията, стана ясно от думите на съпредседателя на ДБ Христо Иванов след края на днешната им тристранна среща в Народното събрание.

В нея участваха ръководството на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Делян Пеевски включително присъства на срещата. Тя ще бъде закрита. Преди медиите да бъдат поканени да напуснат залата, лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова каза, че трите групи трябва да се обединят по общ законопроект. 

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ каза, че всеки има право на проект за изменение на Конституцията, включително и ДПС. 

След края на срещата лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ обяви, че ще има работна група, на която да се обсъдят различните идеи, за да може по-бързо да се напредва с промените в Конституцията и реформа в съдебната система.

Депутатът от ДПС Делян Пеевски коментира, че според ДПС „ще се случат промените“. ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС са решили, че фигурата на главния прокурор не може да бъде махната окончателно, но че може правомощията му да бъдат сериозно ограничени. 

Планът е освен работна група, да се състави и нова Комисия за промени в Конституцията, в която да не участват политически лидери и ярки партийни лица, за да се намали напрежението, съобщи Пеевски. Работната група би трябвало да се сформира до края на седмицата.

„Ако не се разберем по основните точки, нищо няма да свършим. Ще направим крачка назад в името на България. Христо Иванов и ГЕРБ също няма да излъчат знакови лица. Ние ще говорим политически по темите“, поясни Пеевски.

Карадайъ добави, че целта е всички парламентарни представени партии да участват в този процес.

След срещата Христо Иванов коментира, че съдебната реформа не се изчерпва с промените в Конституцията.

Той съобщи, че освен ограничаване на правомощията на главния прокурор, ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС обсъждат промени в структурата на Министерски съвет, с които на практика ще се премахнат служебните правителства.

„Идеята е за реформа за структурата на Министерски съвет, така че парламентът да се разпуска, едва когато започва формалната предизборна кампания“, поясни той.

Оффнюз

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram