Обемът на природния газ, съхраняван в подземното газохранилище в Чирен (ПГХ „Чирен“), е 18,03 процента към 15 март или 1,0481 тераватчаса, показват данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата (Aggregated Gas Storage Inventory), съобщава БТА.
Статистиката сочи, че преди месец – на 17 февруари – ПГХ „Чирен“ е било запълнено на 22,09 на сто (1,2844 тераватчаса).
Европейските подземни газохранилища са пълни на 25,80 процента или с 286,5956 тераватчаса природен газ към 15 март. На 17 февруари те са били пълни на 31,73 на сто или 352,4804 тераватчаса.
В Европейския съюз (ЕС) най-запълнени са хранилищата в Португалия – на 73,56 процента. Най-малко природен газ се съхранява в австрийските хранилища – общо 13,64 на сто. На следващо място се нареждат газохранилищата в Белгия с 15,60 на сто. Българското ПГХ „Чирен“ е на едно от последните места по запълненост с природен газ в ЕС, сочат данните на Асоциацията.
Страните от ЕС трябва незабавно да започнат да попълват газовите запаси, за да се подготвят за идната зима и да осигурят защита при проблеми с доставките. Това се очаква да решат европейските лидери на срещата на върха идната седмица, съобщи Ройтерс вчера.
Руската инвазия в Украйна подтикна лидерите на 27-те страни членки на ЕС да се споразумеят миналата седмица да работят за освобождаване от зависимостта от руските изкопаеми горива, включително като увеличат вноса на втечнен природен газ и ускорят разпространението на възобновяемите източници на енергия.
За пълния отказ от руски газ и петрол обаче ще са необходими години и страните планират мерки, с които да смекчат потенциални нарушения на доставките от Русия, която осигурява 40 на сто от газа в ЕС, 27 на сто от петрола и 46 на сто от въглищата, посочват от Ройтерс.
ЕК ще предложи правила до идния месец, според които ще се изисква от страните от ЕС да са попълнили съвместно газовите си запаси поне на 90 на сто до 1 октомври всяка година./КРОСС/
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram