Църквата почита днес Свети Игнатий Богоносец,/когато датата се падне в неделя, празникът се измества ден по-рано./ народът ни празнува Игнажден. Имен ден имат Игнат, Искра, Пламен, Огнян и техните производни.
Името Игнатий е от латински произход и означава „огън”, „пламък”, „огнен”.
Игнажден е първият по-специален ден около зимното слънцестоене, смята се, че с него започват коледните празници. Затова е наричан още Нов ден и Млада година.
Според поверието първият гост в дома определя каква ще е следващата година за семейството – ако полазникът е добър човек, годината ще е успешна. Който от стопаните пък излезе пръв от къщата, не трябва да се връща с празни ръце.
На този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството.
В народните вярвания от Игнажден до Богоявление са Мръсните дни, с тях започва прехода от старата към новата година. Според християнската традиция от днес започват родилните мъки на Богородица. Затова нераждалите жени не трябва да работят, за раждат по-леко децата си.
На трапезата на Игнажден се слагат орехи и се наричат на членовете на семейството – като се счупи, ядката показва как ще върви животът му през новата година.
Оффнюз
Последвайте ни и в Телеграм