Българският бизнес поиска „Булгаргаз“ да предприеме стъпки за подновяване на дългосрочния договор с „Газпром“ за доставка на природен газ.
Това става ясно от изпратена до медиите позиция на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в която влизат АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.
В края на настоящата година изтича договорът с „Газпром“ за доставка на синьо гориво чрез трасетата на руския енергиен гигант.
“Притеснителни са изявленията в медиите от членове на правителството, че няма да се преговаря с „Газпром“. Това прави невъзможно дългосрочното планиране, бизнес средата става непредсказуема и води до отлив на инвестиции”, посочват от АОБР.
Работодателите посочват, че действително по време на война няма как да се водят преговори.
Но допълват, че “дори и да съществуват алтернативи за замяна на руските газови доставки, следва това да бъде добре планирано и предварително договорено – как ще се доставят необходимите количества, по какви маршрути, при какви условия и на каква цена”.
“Несигурността на доставките на природен газ, както и непредвидимостта относно ценообразуването ще окажат негативно въздействие както върху битовия потребител и промишлеността, така и върху цялата икономика на страната”, заявяват от АОБР.
Работодателските организации напълно подкрепят идеята за диверсифициране на газовите маршрути и доставки, но смятат, че от ключово значение е сигурността и непрекъсваемостта на доставките при запазване на конкурентоспособността на българската икономика.
“Считаме, че българската държава е длъжна да осигури енергийната сигурност на страната, след като България се оказва единствена в ЕС с изтичащ договор за доставка на природен газ от „Газпром Експорт“, посочват работодателите.
“Намираме за задължително общественият доставчик да предприеме действия за подновяване на дългосрочния договор, чрез писмо за предоставяне на условия за нов договор, което не отменя действия за резервиране на капацитет и доставки от алтернативни източници”, гласи позицията на АОБР.
Епицентър
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram