Автор: Виктор Блъсков, „Труд“
На 12 март официалната Фейсбук страница на Министерски съвет на Република България реши да пусне публикация, която обсъжда темата с бежанците. В нея се правят редица странни твърдения – че говоренето по темата “мигранти” е в синхрон с наратива на Кремъл, че е фалшива новина безпрецедентния мигрантски поток и как чужденци бият хора по улиците на София, както и, че няма престъпност от страна на мигрантите.
Всяко едно от твърденията на Министерски съвет е лъжа, а самата публикация е дезинформация.
Първо твърдение: “В България няма безпрецедентен мигрантски поток, това е лъжа”
През 2023 година в Европейският съюз има над 1,14 милиона подадени молби за убежище, което е рекорд за последните 7 години. Според информация на МВР, в България са задържани общо 18,008 граждани на трети страни, което е 15,4% увеличение, а до края на ноември са били предотвратени към 176,000 опита на граждани на трети страни да влязат незаконно на територията на България. Това също е увеличение от 13%. 193,000 незаконни мигранти са спрени по пътя им към Европа.
Министерски съвет внушава, че върнатите от Австрия мигранти по Дъблинския регламент са едва 192-ма и това значи, че няма безпрецедентен мигрантски поток, но данните не показват по абсолютно никакъв начин, че това е единственият мигрантски поток в страната ни.
Макар данните да показват, че това не е най-големият мигрантски поток към страната ни, той е един от най-високите от началото на бежанската криза в Европа.
Освен това, Министерски съвет лъже, че България спазва Дъблинския регламент от 2007 година. Регламентът, който спазва България днес, е третият Дъблински регламент. Регламентът, който сме спазвали от 2007 е първият, който е в сила от 2003, след което идва се приема втори от 2011. България е спазвала 3 различни регламент от влизането си в Европейският съюз, не един.
Второ твърдение: “Фалшива новина е, че чужденци бият българи по улиците на София”
Министерски съвет твърди, че е фалшива новина, че чужденци бият българи по улиците на София. Два параграфа след това, Министерски съвет казва, че е имало криминален инцидент, при който група чуждестранни граждани са се сбили с непълнолетни българи в София.
Министерски съвет казва, че нещо не се е случило, след което потвърждава, че се е случило.Всъщност, Министерски съвет, който е институцията, от която е част и Министърът на вътрешните работи, противоречи на Министърът на вътрешните работи, който потвърди, че 24-годишен чужденец от Египет и 20-годишен чужденец от Сирия са били българи в конфликт за непълнолетно момиче.
Трето твърдение: “Няма криза с мигранти-престъпници”
Министерски съвет твърди, че няма увеличена престъпност от страна на чуждестранни граждани. За да обяснят това, те цитират данни за престъпността:
През 2013 година е имало 285 престъпления на чужденци и 10,221 престъпления на българи
През 2023 година е имало 287 престъпления от чужденци и 4345 от българи
Тоест, Министерски съвет показва, че престъпленията от страна на българи са спаднали повече от наполовина, а престъпленията от чужденци са останали на същото ниво. Елементарна аритметика показва, че следователно има над двойно увеличение на пропорцията на престъпления от чужденци спрямо българи.
Според НСИ в България има 6,447,710 души в България и около 83,715 чужденци в държавата. Следователно, чужденците в България са 1,2% от населението.
Същевременно, през 2023 година общо престъпленията според Министерски съвет са 4632. Съответно тези 287 престъпления представляват 6,1% от всички престъпления в държавата.
Това значи, че чужденците, които са 1,2% от населението, правят 6,1% от престъпленията.
Министерски съвет, отново, опровергава своето собствено твърдение и данните, разкрити от тях демонстрират, че всъщност има значително по-висока престъпност от чужденци, отколкото от българи.
Заключение:
Твърдението на Министерски съвет е предимно лъжа, която те сами опровергават. Тъй-като не можем да приемем, че са допуснати елементарни аритметически грешки, поради които “повече” престъпност е изглеждала като “по-малко”, приемаме, че Министерски съвет разпространява дезинформация.
Според Конституцията на Република България, Министерски съвет ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната. Поради тази длъжност се изисква Министерски съвет да поддържа ниво на доверие сред гражданите, което да позволява да изпълнява своите функции в рамките на демокрацията в държавата.
Когато от името на Министерски съвет се разпространяват лъжи и дезинформация, при която се прави лъжливо твърдение и след това се предоставят данни, които опровергават това твърдение, а гражданите сами могат да видят лъжата, рискът е за цялата държава и за целият обществен ред.
Припомняме и, че според Конституцията на Република България, служителите на Министерски съвет, включително тези, които се грижат за обществените връзки, са длъжни да бъдат политически неутрални. Противозаконно е те да заемат политическа страна, което означава, че не могат да правят тези твърдения поради своя позиция спрямо протестите на гражданите.
На последно място, напълно недопустимо е от името на Министерски съвет да се допускат основни грешки в законодателството, като се цитира, че България следва един закон от 2007 година, след като той е заменен с друг 2 пъти до днешен ден. Пропуснатият детайл е груба грешка от органът, който според Конституцията ръководи и осъществява външната политика на държавата.
Източници:
НСИ: Население без гражданство от отчиатащата се страна: https://www.nsi.bg/bg/content/11490/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8
НСИ: Население по области, общини, местоживеене и пол:
Конституция на Република България:
https://www.parliament.bg/bg/const
През 2023 година: Над 18 000 мигранти са задържани от българските власти:
EU Asylum Agency EU received over 1.1 million asylum applications in 2023:
https://euaa.europa.eu/news-events/eu-received-over-1-million-asylum-applications-2023
Council Regulation (EC) No 343/2003 of 18 February 2003 establishing the criteria and mechanisms for determining the Member State responsible for examining an asylum application lodged in one of the Member States by a third-country national
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex%3A32003R0343
Източник: Гласове
Последвайте ни и в Телеграм