Септември е времето за домашна зимнина. Някои правят компоти, лютеници и туршии, защото имат собствена продукция и им излиза по-евтино от купеното, други – защото искат да изявят кулинарния си талант и да доставят радост на близките си, трети – защото е по-вкусно, а продукцията е екологична. По села и вили до късно вечер ще видите жени и мъже да варят казаните с буркани.
Любителите на домашна зимнина непрекъснато дегустират чужда продукция и си разменят рецепти, търсейки и нещо ново, и по-добър вкус.
Представям ви няколко предложения за лесно приготване на зимнина.
Очаквам Вашите предложения, които ще бъдат включени тук!
Вкусна лютеница
Продукти:
10 килограма домати,
5 килограма червени чушки,
1 килограм моркови,
1/2 литър олио,
1/2 кафена чашка сол,
1 кафена чашка захар
Печем и белим чушките. След като това е готово ги смелваме в мелачка. Измиваме доматите и също ги смиламе. Настъргваме моркоовите на ситно ренде.
На силен огън поставяме доматите да се изварят за около 1 час при постоянно бъркане.
Добаваме чушките и морковите.
След като лютеницата е постигнала необходимата гъстота, добавяме олиото солта и захарта.
Намаляваме огъня и оставяме още около 1 час.
След като изстине, пълним лютеницата в буркани.
За да я запазим и през зимата, трябва да стерилизираме бурканите. Заваряме плътно бурканите и ги стерилизираме около 20 минути.
Апетитка с печен пипер
Продукти: 8-9 кг домати, 8 кг пипер, 2 кг сварени моркови, 0,500 л олио, 1 чаена чаша захар, 5-6 супени лъжици сол, 5-6 скилидки чесън и 1 връзка целина.
Начин на приготвяне: Доматите се измиват, обелват и нарязват много на дребно, след което се слагат в голяма тава да врат. Когато заприличат на сгъстен сос, към тях се добавя печения пипер, нарязан отново на дребно и сварените и смлени на машинка моркови.
Сместа се бърка непрекъснато с голяма дървена бъркалка, докато се сгъсти и по дъното на тавата да се виждат пътеките, които чертае бъркалката.
На края се слагат олиото, захарта, солта, изстискания чесън и дребно нарязаната целина. Тавата се отнема от огъня и след като апетитката поизстине, се пълни в буркани. Те се варят около 15 минути след завиране на водата.
Салата зелен боб
Продукти: 5 кг зелен боб, 1 л вода, 750 г оцет, половина чаена чаша захар, половина чаена чаша олио, 250 г сол, копър, чесън, дафинов лист.
Начин на приготвяне: Водата, оцета, захарта, олиото и солта се слагат в дълбок съд върху огъня. След като сместа заври, се поставя в нея зеления боб и така се вари 15 минути.
Изважда се в тава и се оставя да изстине. Нарежда се плътно в буркани, добавят се скилидки чесън, копър и по 1 дафинов лист.
Бурканите се варят около 10 мин. след завиране на водата.
Пълнени пиперки със зеле
Продукти за 8 буркана:
5 кг червени чушки,1/2 зелка,4-5 моркова,3-4 глави чесън.
За саламурата:
-2 и 1/2 л вода, 1-1 и 1/2 ч. чаши захар,1/2 ч. чаша сол, малко повече от 1/2 бутилка оцет,1 ч. чаша олио, 8 дафинови листа
Чушките се измиват, почистват се от семките и се бланшират. Зелето се нарязва на ситно и се разбърква с настърганите моркови и скълцания чесън. Чушките се напълват със сместа, нареждат се прави в буркани и се заливат с преварената изстинала саламура от изброените продукти. Похлупват се с капачки. След 3-4 дни туршията се преточва. Това се потаря всеки ден в продължение на седмица и преди бурканите да се приберат на хладно, туршията се притиска с венчета от лозови пръчки или вишневи клонки.
Шарена туршия без варене
Продукти:
Зелени, жълти и червени чушки, карфиол, моркови, зеле, зелени домати, целина,магданоз.
За саламурата:
12 с.л. морска сол, 8 ч.ч. вода, 4 ч.ч. оцет, 1 ч.ч. олио, 2 ч.ч. захар
Измийте добре чушките и ги почистете от дръжките и семките. Нарежете ги на кръгчета или парчета. Морковите почистете добре и нарежете на колелца. Карфиолът почистете от зелените листа и накъсайте на малки букетчета. Доматите нарежете на резени. Зелето нарежете на ситно. Магданозът и целината нарежете на дребно.
Пригответе саламурата като сложите всички продукти в тенджера и я поставите на печката. Оставете
да заври и внимавайте всичко да е добре разтворено.
В буркани от 3 л наредете ред зеле, моркови, чушки, домати, като между тях ръсите магданоз и целина.
Изсипете врящата саламура в бурканите и веднага затворете с капачки. Обърнете бурканите наопаки и покрийте с кърпа, за да изстинат по-бавно. Съхранявайте на тъмно и прохладно място.
Бабиното кьополу
Продукти:
Червени чушки – 2 кг
Патладжан – 4 кг
Домати консерва – 3 кг
Олио – 500 гр
Чесън, магданоз и сол – на вкус
Чушките се изпичат и обелват. Патладжаните се нарязват по дължина и се осоляват. Оставят се да се изцеди „горчилката“ от тях. Изпичат се и се обелват. Заедно с чушките се смилат на машинка за мелене на кайма. През това време смлените на машинка домати се изваряват на слаб огън, докато се сгъстяг и се прибавя олиото, за да се запържат . Към доматите се прибавят подправките. Затварят се в буркани и се варят 20 минути.
Туршия с аспирин
Продукти: 5кг моркови, 5кг карфиол, 5кг камби, магданоз и целина.
Начин на приготвяне:
Продуктите се нарязват като за царска туршия и се добавят магданозът и целината. Слагат се в компотени буркани (може и 3 литрови). Слагат се 2(8) аспирина в зависимост от буркана. Отделно се прави студена марината по следния начин:
9 части (примерно чаша за безалкохолно) вода, 5 части оцет, 4 части захар, 1 част морска сол
Бърка се, докато се разтопят продуктите. Тази марината, ако е мерена с казаната по-горе чаша, е достатъчна за 9-10 компотени буркана туршия.
Бурканите се заливат, затварят се и се обръщат няколко пъти. След около 10 дена е готова за консумация.
Консерва гювеч
2 кг зелен фасул от увивните сортове
0,500 кг син патладжан – обелен нарязан на малки кубчета, осолени и измити
0,500 кг тиквички – обелени, нарязани на кубчета
десет изчистени пиперки, нарязани според кубчетата
0,700 кг червени домати настъргани на ренде, за да се отстранят кожичките им
връзка магданоз,
1 с.л.сол
В литър кипяща подсолена вода се изсипва нарязаният зелен фасул, за да се бланшира и даже да заври за пет минути. После се отцежда и охладен се смесва с другите продукти.
Цялата смес се разбърква и се затваря в буркани.
Бурканите се варят на водна баня, 20-30 мин. след кипването.
Пукани лютиви чушлета
Продукти: 4 кг чушки, 500 г Моркови, 3 ч.ч. олио, 1 л оцет, 4 ч.ч. захар,1 ч.ч. сол, 4 глави чесън,1 връзка магданоз, 1 връзка копър
Приготвяне:
Чушките се опукват и се слагат в дълбока тенджера. Прибавят се морковите нарязани на кубчета. Към тях се прибавя нарязания магданоз и копър. Чесънът се нарязва и се прибавя. Слагат се и другите продукти: олиото, оцета, захарта, солта. Разбърква се добре всичко. Три дни продължава да се бърка по два пъти на ден. След третия ден се слагат в бурканчета и се запечатват. Оставят се на хладно място.
Мариновани червени камби
Продукти:
4 кг червени камби
400 г моркови
целина – 1 връзка
чесън – 4 глави
зърна черен пипер и бахар
дафинов лист
10 с.л. захар
10 ч.л. сол
400 мл оцет
10 с.л. олио
Приготвяне:
Камбите се почистват от семето и се поставят цели в буркани. Нарязват се морковите на кръгчета, целината на ситно. Във всяка камба се слага част от морковите, чесъна и подправките. Захарта, солта, олиото и оцетът се смесват. Слага се от сместта поравно във всеки буркан. После се доливат бурканите с вода. Бурканите се затварят с капачки и се стерилизират в продължение на 15 мин. (след завирането на водата).
Туршия „Сто чушки“
Необходими продукти за туршията:
100 чушки
1 ч.ч. олио
1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. оцет
1к.ч. сол
черен пипер на зърна, магданоз и чесън
Начин на приготвяне на туршията:
Чушките се изчистват от семето, пекат се и се обелват. В дълбок съд се приготвя марината от олиото, оцета, захарта и солта, и се бърка до разтварянето на продуктите. Към маринатата се прибавят чушките, черният пипер, магданозът и чесънът нарязан на филийки. Всичко се обърква добре и продуктите се оставят да престоят шест часа. Подреждат се в буркани и се стерилизират.
Рецепти от Вас:
Пепа Коева: Краставички
600 г краставички
1 с.л. сол
1 с.л. захар
50 мл оцет
5-6 зърна черен пипер1/4 глава лук
копър
Начин на приготвяне
Подправките и лукът, нарязан на шайби, се слагат на дъното на буркана. Краставичките се нареждат, слага се оцета и се долива с вода до ръбчето на буркана. Стерилизират се 5 минути, след което веднага се охлаждат.Продуктите са за един буркан тип Омния от 800 г.
Пенка Иванова – Царска трушия
Необходими продукти за 1 буркан:
1 ч. л. сол
3 с. л. захар
2 счукани аспирина
1 кафеена чашка ябълков оцет
карфиол, камби или червени чушки
моркови, целина, магданоз, зеле
Приготвяне:
Солта, захарта, аспиринът и оцетът се слагат на дъното на буркан и леко се разклащат. После бурканът се пълни много плътно с карфиол, нарязани камби, моркови, целина, магданоз и малко зеле. Долива се със студена вода.
Затваря се, като капачката се притяга с машинка, и се разклаща, за да се смесят солта, аспиринът и другите съставки. Не се стерилизира.
Рецепти от мен – изпитани, правени нееднократно
Катя Киликчиева – Лютеница
Продукти:0,5 кг – доматено пюре, собствено производство или италианско от магазина;3,0 кг – червени чушки;1,0 кг – моркови;1,0 кг – ябълки карастоянки;олио, сол, черен пипер/млян/,кимион/млян/, чесън, магданоз и др. подправки – дозировка на вкус и по желание.
Приготовление:Чушките се изпичат /може и във фурната/ и обелват. Морковите се сваряват, ябълките се изчистват и обелват.Горните продукти се смилат в машинка за месо, прибавя се доматеното пюре и продуктите се изваряват в тенджера на котлона, постепенно се добавя около 1/2 л олио; солта и другите подправки се добавят накрая.Лютеницата се насипва в буркани, които си стерилизират 15 мин. след завирането. Бон апети!
Туршия от камби
Продукти:
3 кг -камби;!-
за марината:5 литра – вода; 0,5 кг – сол;чесън и магданоз2-ра марината: 0,5 кг – захар, 600 мл – оцет, 5 аспирина/стрити на прах/.Приготовление:Чушките се измиват, почистват от семената, нарязват се на ивици и се потапят в 1-вата марината. След 12 часа чушките се изваждат, отцеждат се и се нареждат в буркани/400 мл/, помежду им се слагат нарязан чесън и магданоз.Бурканите с чушки се заливат с предварително разтворената 2-ра марината и се затварят с капачки. Не се стерилизират.
Смесена туршия
Продукти:5 кг изчистени и нарязани зеленчуци – всичко, за което се сетите – зеле, карфиол, чушки/всякакви/, моркови, зелени домати, бамя, краставички, зелен боб;Марината:1 л вода;700 мл. оцет;1 ч.ч. захар;1 ч.ч. мед;1 ч.ч. сол /1 пръст-хоризонтален по-малко/;1 суп.лъж. натриев бензоат – от аптекатаПриготовление::Нарязаните зеленчуци се поставят в кофа или голяма тенджера. Всички съставки на маринатата се смесват на студено при бъркане докато се разтворят, само бензоата се разтваря при бъркане в малко хладка /към топла/ вода. Маринатата се излива върху зеленчуците и съда се похлупва с капак. Туршията може да се консумира след 1 седмица.
Царска туршия
Продукти:
5 кг камби;2 кг цветно зеле;1 кг моркови;кервиз, скилидки чесън, черен пипер на зърна – на вкус;2-3 пакета сладко-кисел фикс на д-р Йоткер
Приготовление:
Зеленчуците се изчистват и нарязват; насипват се в буркани – красиво, на пластове или смесени /въпрос на вкус и естетика/. Заливат се с врящ разтвор на фикса – следвате описанието на пакетите и се затварят с капачките.Бон апети!!
Маринован патладжан
Необходими продукти
- 6 кг патладжан
- 700 мл олио
- 700 мл оцет 6%
- 500 г захар
- 200 г сол
- 3-4 глави чесън
- черен пипер на зърна
- копър
- магданоз
Начин на приготвяне
Патладжанът се нарязва на дебели шайби около 1 см и се бланшира в кипналата марина – приготвена от оцета, олиото, захарта и солта за 4-5 минути. Изваждат се и се нареждат в буркани, като между тях се поставят скилидки чесън, зърна черен пипер и нарязани на ситно магданоз и копър. Заливат се с изстиналата марина, затварят се с капачки и се стерилизират 10 минути.
Салата Ропотамо
Необходими продукти
- 500 г зрял фасул
- 1 буркан грах
- 1 буркан кисели краставички
- 1 кг моркови
- 1.5 кг червени чушки
- 2.5 кг домати
- магданоз по желание
За маринатата:
- 400 мл олио
- 200 мл оцет
- 1-2 с.л. червен пипер
- 100 г сол
- 200 г захар
- дафинов лист
Начин на приготвяне
Всички продукти за маринатата се смесват в тенджера и се слагат на котлона. В кипящата марина се задушават нарязаните моркови и чушки за 25 минути, добавят се нарязаните на едро домати и се оставя да ври 25-30 минути. След това се прибавят грахът и краставиците и се оставя за още 5-10 минути. Сваля се от котлона и се прибавя свареният и отцеден фасул. Разпределя се в буркани, които се стерилизират за 5-10 минути
Компот без варене
Необходими продукти
- меки плодове – малини, ягоди, вишни, кайсии, праскови
- 5 с.л. (50 г) захар
Начин на приготвяне
Плодовете се слагат в буркан от 1 л и се допълва с вода. След това водата се връща в съд на котлона и се добавя захарта. След като заври, се заливат плодовете в буркана и се затваря с топла капачка. Обръща се и стои така докато изстине напълно.
Маринован лук
Продукти:
1 кг арпаджик
80 мл оцет
2 дафинови листа
пипер на зърна
сол
2 пъпки карамфил
30 г захар
Приготвяне:
Обелете, почистете и измийте лука. В тенджера разбъркайте оцета, захарта, солта, дафинов лист и пъпките карамфил (по желание). Оставете да заври, бланширайте луковите глави за няколко секунди, отцедете и ги сложете в сухи стъклени буркани.
Прецедете оцета и отново го сложете да заври. След това напълнете с него бурканите.
Мариновани чесънчета
Продукти:
Продукти:
1 кг обелени скилидки чесън (около 16 глави чесън)
1 пакетче Пикант фикс сладко-кисела Dr. Oetker
1,75 л вода
300 мл оцет (задължително 6 или 9%)
150 г захар
1 връзка копър (по желание)
Приготвяне:
Разпределете обелените скилидки чесън заедно с накъсания на едри стръкове копър в буркани.
Смесете съдържанието на пакетчето Пикант фикс с водата, оцета и захарта. Така получената марината сложете на огъня и я оставете да ври за 3–5 мин., като бъркате непрекъснато. След като сместа заври, могат да се добавят допълнително оцет и захар според вкуса, който желаете да получите. Залейте подготвения чесън с горещата марината, разклатете бурканите добре и долейте марината, ако е необходимо. Затворете бурканите веднага.
Наредете бурканите в тава за печене, напълнете я с около 2 см вода и я сложете в долната половина на предварително загрята фурна. Печете при 100° около 60 минути. Съхранявайте бурканите на тъмно и хладно място!
Пюре от тиквички
НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ
- тиквички
- копър
- сол
- олио
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Вземат се произволно количество тиквички. Обелват се. Настъргват се на едро ренде.
Изсипват се в разлат съд и се варят на бавен огън до сгъстяване. Добавя се олио и сол на вкус. Доизпържва се до желаната гъстота. Подправя се с нарязан копър, пасира се с пасатор, насипва се в бурканчета и се стерилизира 10-15 минути.
През зимата, подправяме със счукан чесън.
Това е едно чудесно мезе за ракийка.
Салата от тиквички и моркови за зимата
НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ
тиквички – 3 бр.
моркови – 3 – 4 бр. средни
копър – 1 връзка
магданоз – 1 връзка
чесън – 4 – 5 глави чесън
МАРИНАТА
сол – 4 с.л.
оцет – 1 ч.ч.
захар – 1/2 ч.ч.
олио – 1/2 ч.ч.
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Обелваме тиквичките и ги нарязваме на кубчета. Морковите се настъргват. Чесън, копър и магданоз се нарязват на ситно
Смесваме продуктите за маринатата и се слагат на котлон да се стоплят, колкото да се стопят захарта и солта.
Заливат се тиквичките и се разбъркват добре. Престояват 2-3 часа.
Сипват се в буркани, като се притискат плътно. Долива се от течността, която са си пуснали, запечатват се и се варят 20 минути.
Салатата от тиквички и моркови за зимата е готова.
Предложете ни и вашите рецепти за зимнина. Можете да пишете на коментари или на e-mail: mgpresstv@gmail.com
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram