До 10 май беше срокът, в който сдруженията на собствениците можеха да подават документи в Община Казанлък за кандидатстване по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“. 30 милиона лева са предвидени за Община Казанлък, заяви на брифинг секретарят на Община Казанлък Ваня Иванова.
За включване в програмата за енергийна ефективност заявления за саниране са подали 35 многофамилни жилищни сгради от всички квартали на град Казанлък. Управителите на сдруженията на собствениците вече са уведомени за сроковете, като секретарят на Община Казанлък посочи какво още е нужно да знаят кандидатствалите във връзка със следващите етапи от участие в процедурата.
След подаване на проектното предложение чрез МРРБ се назначава оценителна комисия. Тя на свой ред ще разполага с 4 месеца за извършване на оценката, което при най-оптимистичен вариант, не по-рано от 30 септември, е срокът, в който ще бъде извършено класирането. Голяма част от критериите, по които ще се извършва оценката, се получават на база извършеното енергийно обследване, обясни Ваня Иванова. Като например, процент енергийно спестяване в годишното потребление на първичната невъзобновяема енергия, очаквано годишно намаление на емисиите, ефективност на инвестицията, целесъобразност на инвестицията, на база вложени средства спрямо разгърната застроена площ и др.
В четиримесечния срок на оценяване, ако комисията се натъкне на някакви несъответствия или изиска документи, сдруженията на собствениците трябва да имат готовност за отстраняването им, спазвайки указания срок, за да не се стигне до дисквалифициране.
На база на получените точки се очаква да излязат три списъци – на предложените за финансиране проекти, на предложенията с прекратено производство и списък с резервните предложения.
При наличие на положителен резултат на оценяването, следва издаване на заповед, със силата на договор за финансиране, двумесечен срок на сключване или най-рано това може да се случи в декември 2023 г.
Като водещ партньор Община Казанлък трябва да започне обявяване на поръчки за избор на изпълнител, а сроковете са от 60 до 90 дни, ако няма обжалване на процедурите.
Ваня Иванова обяви, че вече е обявена и процедурата за втория етап на мярката за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост. Започва подготовката и подаването на документи. Процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ вече е отворена за кандидатстване, а насоките са публикувани на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Крайният срок за кандидатстване е 16.01.2024 г., като средствата по процедурата са в размер на 282 470 400 лева с ДДС. Одобрените сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.
Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации. Допустими за участие са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/ и проектирани преди 26 април 1999 г.
Последвайте ни и в Телеграм