РЗИ призовава: Децата без ваксина срещу морбили, паротит и рубеола да бъдат имунизирани в кратки срокове

Нарастване на регистрираните случаи на морбили в държавите от ЕС

По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, през 2023 година бе отчетено нарастване на регистрираните случаи на морбили в държавите от ЕС. За сравнение, за периода януари-октомври 2023 г. са докладвани 1 429 заболели спрямо 60 за същия период на 2022 г. Най-много случаи са съобщени от Румъния (979 сл.), Австрия (157 сл.), Франция (106 сл.) и Германия (56 сл.).

По данни на Световна здравна организация, за периода януари-септември 2023г. на територията на Европейския регион на организацията са установени общо 15 951 заболели от морбили, от които 15 239 сл. в държави извън ЕС: Казахстан (4 445 сл.), Турция (4 058 сл.), Русия (3 099 сл.), Киргистан (2 087 сл.) и др.
Пред последния месец, по данни от медиите, в Румъния са регистрирани около 2 000 нови случая, част от които са хоспитализирани деца, поради тежко протичане. Това е довело до обявяване на национална епидемия и предприемане на мерки от страна на румънските здравни власти по имунизация на неваксинирани деца, вкл. и такива на възраст 9-11 м.
Като причина за поредното увеличаване на заболяемостта от морбили в ЕС се отчита спада в имунизационния обхват с първи и втори прием ваксина, съдържаща морбилен компонент.

В тази връзка, от РЗИ – Стара Загора ни напомнят, че в България имунизационният обхват срещу морбили през последните години не достига необходимото ниво от минимум 95%, което да гарантира защита на населението от епидемично разпространение на морбили.
В страната са налице предпоставки за разпространение на морбили сред неимунизирани или ненапълно имунизирани лица след внос на инфекцията от друга държава.

Здравните експерти се обръщат към общопрактикуващите лекари и родители с деца до 18 годишна възраст:
Всички общопрактикуващи лекари да извършат проверка на имунизационния статус на децата от пациентските си списъци и да информират родителите на неимунизираните деца за предстоящата имунизация и за риска от заразяване с морбилен вирус.

Всички деца на възраст от 13 м. нагоре без регистрирана имунизация срещу морбили, паротит и рубеола и всички деца на възраст от 12 г. нагоре, които не са имунизирани с ваксина срещу морбили, паротит и рубеола трябва да бъдат имунизирани в кратки срокове.
Изключение се допуска само за деца, които са временно отложени по медицински причини, съгласно Наредба № 15 за имунизациите в Република България. Отложените деца се обхващат при първа възможност.
Имунизацията срещу морбили, паротит и рубеола при деца, които не са обхванати на съответната възраст се извършва приоритетно пред останалите имунизации.

Призовават се всички родители с деца, на които им липсва в имунизационния паспорт или в личния амбулаторен картон данни за проведена ваксинация срещу морбили, паротит и рубеола, незабавно да се обърнат към общопрактикуващия лекар на детето за провеждане на такава.

Съгласно имунизационния календар на Република България имунизация срещу морбили, паротит и рубеола се провежда на 13 месечна възраст (1 прием) и на 12 годишна възраст (2 прием), като всички реваксинации се провеждат в годината на навършване на възрастта и не е необходимо изчакване на точната дата на навършване на възрастта.

Приложение № 1 към чл. 2, ал. 2 от Наредба № 15 за имунизациите в Република България.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram