„Само за миналата година ТЕЦ „Марица Изток 2” е закупила въглеродни квоти за 2 млрд. лева“. Това заяви Пламен Павлов, председател на Българската газова асоциация. Той подчерта, че от тези средства нито лев не е останал в страната и не е посадено нито едно дърво, въпреки че според Брюксел целта е намаляване на вредните газове в атмосферата. От нашите квоти печели финансовият Капитал, обясни енергийният експерт.
Вместо парите да бъдат дадени за инвестиции в инсталации за намаляване на замърсяването, тези пари отиват при инвестиционни фондове, които търгуват с въглеродни кредити (квоти) на европейския пазар за търговия с въглеродни емисии. Те инвестират в тези ценни книжа и имат интерес цената им да се качва. „В момента цената е 101 евро за тон CO2”, коментира енергийният експерт пред Нова нюз.
Павлов попита къде отиват парите и защо българското правителство следва безропотно решенията на Брюксел, вместо да участва равностойно при вземането им.
„Квотите се превърнаха във финансов инструмент, започнаха да се търгуват. Множество фондове вкарват своите пари в тях. Европейските чиновници допускат квотите да отиват като финансов инструмент”, добави експертът. Той изчисли, че 72% от цената за електроенергия, произведена от държавната ТЕЦ „Марица Изток 2”, отива за квотите за търговия с емисии – пари, които не остават в България.
„Аз съм притеснен, ако правим енергийна стратегия с този състав на парламента”, каза Павлов. Той уточни, че трябва да има разговор за енергийния преход, но с експерти.
Според него трябва да се молим зимата да не е студена, тъй като цената на газа у нас е обвързана с европейските борси. Но ако по-високата цена на газа не е такъв проблем за европейските потребители, защото имат високи доходи, България е най-бедната държава в ЕС, доходите ни са по-ниски, а ще плащаме като останалите европейски държави със значително по-високи доходи на населението.
Източник: Обективно БГ
Последвайте ни и в Телеграм