Точно преди 100 години започва оформянето на парка „Розариум“ в Казанлък. В периода 1922-1923 година, в мандата на кмета Стефан Папазов, на мястото на старо гробище, в което били погребани и много руски войници, се създава парковото простарнство. Идеята за него се заражда още през 1920 година, в мандата на градоначалника Еньо Боршуков.
На мястото на днешния „Розариум“ имало гора от орехи, но овчари ги изсекли като оставили само три. За оформянето на парка засадили различни видове дървета, поставили скамейки, но те се оказали недостатъчно, разказват старите броеве на вестник „Казанлъшка искра“.
През 1927 г. в „Розариума“ построили стая за градинаря и помещение за инструменти. Според статията Градската община отпуснала кредити за изграждането на парка. На изток от него се намирал колодрумът. Там имало бюфет с грамофон, разнасяла се музика.
През 1934 година на територията на парка се изгражда и мемориален паметник, в чест на загиналите в Балканската и Първа Световни войни. В годините назад „Розариума“ се превръща във важното място в живота на казанлъчани, където се задължително се отбиват младоженци, абитуриенти, ветерани, граждани с радостни поводи. Паркът става и неделимо място от градската културна среда, местна забележителност.
През мандатите на кмета Стефан Дамянов (2003-2011) имаше идея паркът да се превърне в простарнство, където буквално да виреят плантации от различни видове рози, които да служат и за красота, и да са и с образователна цел, като бъдат своего рода ботаническа градина, посветена на царицата на цветята
Днес в „Розариума“ розите са далеч по-малко от алеите, пейките, тревните простарнства и цветните оформления с дървени трески и стърготини.
За съжаление не Долината на розите и столицата на розите – Казанлък, могат да се похвалят с най-големия „Розариум“, той е заслуга на Добруджа.
Най-големият и богат „Розариум“ у нас се намира в градския парк “Свети Георги” в Добрич.
По данни на община Добрич в него са засадени около 5 400 рози от близо 20 вида. Преобладават български сортове и има разнообразие от хибридни, катерливи, увивни, бордюрни и щамбови, като дръвче видове.
Царицата на цветята може да се види обагрена в различни цветове – червени, жълти, лилави,бели, кремави и пъстри. Те се срещат в най-различни оттенъци – от най-светлата до най-тъмната гама на всеки цвят.
Според специалисти, „Розариумът“ в Добрич, който се простира на площ от 2 декара, е най-големият и най-богат у нас. Малко са местата, където са събрани толкова много сортове. За сравнение, в „Розариума“ в Борисовата градина в София се отглеждат около 2 хиляди рози.
„Розариум“ в добричкия парк е имало още от 1959 година. Той е съществувал до 1994 година, когато на негово място е изграден така нареченият „Дървен град“. Той е радвал с красотата си поколения добричлии и гости на добруджанския град.
През 2013 година започна възстановяването му по проекта “Добрич – жива шевица от таланти”, финансиран по ОП “Регионално развитие”. Стойността на изпълнението на дейностите по възстановяването му е 40 000 лв.
„Розариумът“ точно пресъздава планировката на алейната мрежа, такава, каквато е била в средата на миналия век. Използван е архивен план на градската градина от 1950 година, архивни фотографии и схеми отпреди век. Идеята е била възстановяване и запазване на характера на старата градина и внасяне на нови елементи – перголи, арки при влизане в „Розариума“ и шатрата в средата.
„Розариумът“ се превърна в една от атракциите на града и привлича много посетители със свежест, красота и ухания.
Розите цъфтят от средата на май до края на октомври, преди зимния сезон. От Община Добрич планират внасяне на нови видове.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram