Наградиха учениците в Първия конкурс за есе в памет на писателя Веселин Стоянов (снимки)

Най-добрите автори на текстове на тема „Рисувана мечта за полет“ в Първия конкурс за есе в памет на казанлъшкия белетрист Веселин Стоянов бяха обявени в Музей „Ахинора“ в Казанлък.

В конкурса се включиха 14 ученика от гимназиалния курс на всички казанлъшки училища, трима от тях, селекционирани от жури с председател Иван Гранитски, получиха грамоти, парични премии и по един сборник „Силуети пред огледалото“ и романа „Моделът и неговия художник“ на Веселин Стоянов.

Темата на конкурса „Рисувана мечта за полет“ е взета от заглавие на едно от есетата на Веско Стоянов, което прочете актьорът от казанлъшкия театър „Любомир Кабакчиев“ Милен Вангелов.

Носител на първата награда е Миглена Найденова от ПГЛПТ с преподавател Диана Хаджиатанасова. Момичето получи премия в размер на 450 лева. Втора награда и премия от 200 лева получи Богомила Димитрова от ПГ „Св.Кирил и Методий“ с преподавател Мариела Аргирова, а трета и 100 лева – Златомир Стамболов с преподавател Валентина Койчева също от ПХГ „Св. Кирил и Методий“. Всички участници получиха плакет, диплом за участие и книги от автора, на чието име е конкурса..

Конкурсът в памет на писателя и журналист Веселин Стоянов се организира за първи път от Издателство „Захарий Стоянов“ с директор Иван Гранитски и от казанлъшката командерия „Свети Пророк Илия“, част от Ордена на рицарите тамплиери от Йерусалим, Велик приорат – България.

„Веселин Стоянов е вече сред класиците, а вие трябва много да се гордеете с него и „Чудомир“, отбеляза Гранитски.

Д-р Юри Гечев благодари на участниците от името на командерията и обяви, че конкурсът ще бъде ежегоден.

Веселин Стоянов ни напусна на 5 март 2014 г. едва на 56 години, той бе създател и пръв главен редактор на казанлъшкия вестник вестник „Седмица“ и кореспондент на „24 часа“, журналистическата му работа е позната още от вестниците „Искра“ и „Бузлуджа“, радио „Вис виталис“. 

Плод на писателския му талант са два романа, три пиеси, десетки разкази и есета. Произведенията му са награждавани многократно. Книгата му „Забравената уговорка с Бога“ е отличена с премия от Фондация „Чудомир“. Пиесата му „Истинската история на Мона Лиза“ е носител на наградата на Съюза на българските писатели за 2007, а за романа „Аутопсия на тялото“ (публикуван на македонски и на сръбски) е носител на годишната награда на Съюза на писателите за 2008 г.

Романът „Моделът и неговият художник“ на Веселин Стоянов е характеризиран от самия него като седем ескиза към един портрет. В него той разгръща пред читателя историята на прочутата картина на Иван Милев „Ахинора” на фона на провинциалния градец К. и избухналата любов между художника и красивата Анна Орозова.

Именно афинитетът на белетриста към творчеството и житейския път на художника Иван Милев, е причината награждаването на учениците да е в новооткрития Музей „Ахинора“, който единствен по рода си, посветен на една картина.

Директорът на Художествена галерия – Казанлък д-р Пламен Петров разказа на учениците историята на картината и посочи, че романът на Веселин Стоянов „Моделът и неговият художник“ е художествена измислица, но много красива история за „Ахинора“ и единствения роман на единствената картина в света, която има свой музей.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram