Започва кампания „Неписани истории за Бузлуджа“

Ds olil

„Неписани истории за Бузлуджа“.

Така се нарича стартиращата днес национална кампания  на фондация „Проект Бузлуджа“.

Кампанията има за цел да събира лични истории,  свързани с паметника Бузлуджа.

 Това може да са истории на строители на паметника, на техни близки, на хора от екипа , създал паметника- символ,  на първите му посетители, на поколението, което помни паметника в неговия блясък.

Това съобщи архитект Дора Иванова,  създател на фондация „Проект Бузлуджа“.

 Основната цел на фондацията е създаване на устойчиви стратегии за съхраняване на паметника, известен и като Чинията, като част от културното наследство на България.

Ако сте участвали в изграждането или използването на сградата, ако сте били на откриването или на друго събитие, ако имате своя лична история, свързана с мястото или пък познавате такъв човек, то може да се свържете с фондацията.

Тези истории са важни, а си отиват, неразказани и незаписани. Целта на активистите от фондацията е да се създаде диалог между поколенията, с ясното убеждение, че разговорът за бъдещето на сградата неминуемо започва с разговор за нейното минало.

Кампанията „Неписани истории за Бузлуджа“ е част от изготвянето на “План за опазване и управление” на паметника Бузлуджа, за който миналата година фондация „Прект Бузлуджа“ получи финансиране от фондация Getty“  в размер на 185 хиляди долара.

Като част от това младият и вдъхновен екип на архитект Дора Иванова, чиято дипломна работа от Университета в Берлин се превърна в кауза на живота й, има за цел  да научи повече детайли за сградата, да чуе как тя е била възприемана и какво е било нейното значение за живота на хората.

 „Включете се в проекта като споделите с нас вашите спомени. Изпратете ни снимки, документи, предмети, свързани с монумента. Всяка една история или артефакт са ценни за нас. Историите могат да бъдат във видео или друг формат, а авторът им има право да запази анонимност“, каза за ПРЕС ТВ арх. Иванова.

По време на кампанията за събиране на спомени, свързани с паметника, активисти на фондация „Проект Бузлуджа“ ще посетят градовете около Бузлуджа, както направи при представянето си на първоначалната идея преди 5 години арх. Дора Иванова, за да изслушат и запишат историите на местните хора.  

 Екипът вече успя да се свърже и разговоря с главния инженер на паметника Бузлуджа- Райко Чайлев.

Ако сте сред тях или имате такива познати и близки, то могат да  се свържат с екипа ,който създава новите стратегии за опазването на паметника Бузлуджа на:

16.07 в Пловдив, Галерия „Arsenal of Art“, ул. „Магура“ 4

17.07 в Стара Загора, Регионална библиотека „Захарий Княжески“, бул. „Руски“ 44

18.07 в Казанлък, Литературно-художествен музей “Чудомир”, ул. „Трапезица“ 6

19.07 в Габрово, Художествена галерия „Христо Цокев”, ул. „Св. Кирил и Методий“ 10

От фондацията уточняват, че с цел да не се струпват много хора и да не се налага да се изчакват, то интервютата ще се провеждат с предварително записване.

Кампанията  „Неписани истории за Бузлуджа“ ще продължи до края на август тази година.

За контакти:

телефон 0883346496

имейл my.buz.story@gmail.com

пощенски адрес – ул. Сердика 25, 1202 София за фондация „Проект Бузлуджа

Паметникът Бузлуджа е един от най-изключителните паметници от модернизма в България и в света.

 Според професор Йорг Хаспел, ръководител на международния екип от експерти, изготвящ “Плана за опазване и управление” на паметника Бузлуджа, то той е „едно прекрасно училище за толерантност към наследството“.

Проектът е координиран от фондация „Проект Бузлуджа“ и е под ръководството на ИКОМОС -Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места, с академични партньори Университета по архитектура строителство и геодезия в София, Техническия университет в Мюнхен.

Повече за проекта  и неговите лица, може да научите от видеото :

сн. архив Zakazanlak.bg, списание „Младеж“, 1976 година, Михаил Михов

Последвайте ни и в Телеграм