Олимпиадата отдавна е повече политика, отколкото състезание, коментира министърът в „Денят започва“ по БНТ
„С новия Закон за физическото възпитание и спорта отговаряме на актуалните изисквания и потребности на обществото“, каза министърът на младежта и спорта Красен Кралев в предаването „Денят започва“ по БНТ. „Направихме добра система за развитие на инвестициите в спортната инфраструктура. Даваме възможност спортните обекти да се дават под наем и да се учредява право на строеж и ползване за срок до 30 г.“, добави той. Според министър Кралев инвестициите в спортна инфраструктура имат най-бавна възвращаемост. Той даде за пример разчетите за връщане на инвестицията в зала „Арена Армеец“ в София и „Булстрад Арена“ в Русе. За „Арена Армеец“ инвестицията в сграден фонд ще се върне за 66 г., а за оборудване – за 10 г. За „Булстрад Арена“ времето за възвръщане на инвестицията в сграден фонд е 50 г., а за оборудване – 10 г. „Надявам се всички парламентарни групи да подкрепят новите предложения в закона, защото това е важно не само за спорта, но и за здравето на нацията. В България има много спортни обекти и съоръжения, които са амортизирани, а публичните средства за модернизирането и поддържането им не са достатъчни“, каза Кралев. Според него най-добрият вариант е да бъде дадена възможност за частни инвестиции в спортна инфраструктура и това е основната цел на новия законопроект. Министърът представи и завишените изисквания и по-строгия контрол към инвеститорите в спортна инфраструктура, които са залегнали в закона, с цел да се обезпечи публичния и държавен интерес. В законопроекта са включени изисквания за минимални размери на инвестиционните програми, доказателства за наличие на финансиране, срокове за изпълнение на програмите, както и условие, че отклонение от инвестиционната програма е основание за незабавно прекратяване на договорите.
„Олимпиадата отдавна е повече политика, отколкото състезание. В спортове като бокс, борба, художествена гимнастика по-голяма част от крайния резултат е решение на съдиите“, коментира министър Кралев резултатите на българските боксьори на европейската олимпийска квалификация в Самсун. Според него и Даниел Асенов, и Светлана Каменова са надиграли тотално съперниците си, но са били ощетени от съдиите и по този начин лишени засега от олимпийски квоти. „Не трябва да имаме прекалено големи очаквания за Олимпиадата, защото не сме сред държавите със силно лоби и позиции в световния спорт“, добави министърът. Въпреки това той е оптимист и освен спечелените до този момент 32 квоти за 37 спортиста в 10 спорта, очаква още между 10 и 15 квоти от бокс, борба, лека атлетика, тенис, плуване, модерен петобой, джудо, бадминтон. „Без да залитаме в крайности, уверен съм, че ще и имаме и медали“, каза Кралев.
Министър Кралев изрази увереност, че Габриела Петрова, чиито състезателни права бяха възстановени от WADA вчера, ще се представи добре на Олимпиадата, въпреки напрежението, на което е била подложена в последните два месеца. Лекоатлетката благодари в ефир на целия екип на Министерството на младежта и спорта за оказаната й подкрепа от момента на получаване на уведомлението за положителна проба за нашумелия препарат мелдоний.
Последвайте ни и в Телеграм