„Исторически” финал за Дидо Петров в „ 67-та Ла Вуелта”, финишира с първия в етапа!

Ds olil

Испанецът Алберто Контадор /“Саксо Банк“/ запази лидерската си позиция и след 21-ия етап от колоездачната „Обиколка на Испания“, който беше и финален в състезанието. Разделът беше с дължина едва 115 км. от Серсидилла до Мадрид. Казанлъчанинът Данаил Петров/“Каха Рурал“- Памполона-Испания/ се класира на успешната за него 107-ма позиция с времето на първия / 2 часа 44’57″/ в етапа Джон Дегенколб /“Аргос-Шимано“ Аржентина/ . Сега „Конта“-Контадор като шампион в генералното крайно класиране има общо време 84:59.49часа и води с 1:16 минути пред Валверде и с 1:37 минути пред Родригес. След последната част на обиколката казанлъчанинът е на 167-168-мо място /на 3 часа 51’06“ от Алберто/, а отборът му „Каха Рурал“ е на изключително престижната 10-та позиция над „златната среда“ /на 1 час 25’10″/ от „Мовистар“ /“навъртели“ до сега 254 часа 52’49″/. Последният етап бе по-скоро тактически, тъй като бе в околностите на испанската столица Мадрид, както и по градските улици. Контадор, който е шампион от 2008-а година, спечели своята пета титла от голямо състезание, като освен на домашна сцена има два триумфа в „Тур дьо Франс“ и един път е печелил „Джиро д’Италия“- през 2008-а година и малко след това и „Вуелтата“. Неделният финал бе „исторически“ за казанлъшкото момче Данаил Андонов Петров – причините са две: личната покана българин да „кара в гранд Обиколка“ /категория „световен тур“/ и българските велосипеди в „тура“,с които са „Каха Рурал“ от Испания. .“Вуелтата“ започна на 18 август/събота/ в Памплона с 16.5 км. „отборно бягане по часовник“/открита от тима на Дидо Петров/ и завърши в Мадрид след 3 седмици след над 3360 км. по шосетата на Испания. Тези километри бяха разделени на 21 етапа, като имаше още едно „бягане по часовник – индивидуално“ на 39,4 км. /11 етап/.“Катерачите“ имаха възможност да се проявят по време на седем планински етапа, три от които (15, 16 и 20) бяха от „висша категория“. Миналогодишният победител – Хуан Хосе Кобо не защити титлата си, като част от екипа на „Movistar“ .Участваха 22 отбора от по 9 състезатели. Сред по-именитите бегачи в колоната бяха Алберто Контадор /Испания/, Кристофър Фрум /Великобритания/, Роман Кройцигер /Чехия/, Алесандро Балан /Италия/, Хоаким Родригес /Испания/, Денис Меншов /Русия/ и др. 23-ма не финишираха в Мадрид! Съотборници на Петров бяха петима испанци и трима португалци. Лидер на тима е португалецът Мануел Кардосо.Един от първите,които поздрави спортсменски Контадор бе казанлъшкото момче, което се готви за Световното първенство в Холандия/16-23 септември/.