Ден 13 на Олимпиадата – злато и общо пет медала за България

Ds olil

В тринадесетия ден на XXXIII Летни олимпийски игри Семен Новиков донесе злато за България в категория до 86 кг. в борбата, класически стил. С поне сребърен медал ще си тръгне и Магомет Рамазанов, който се класира на финал в борбата, свободен стил, в категория до 86 кг.

Късно вчера Божидар Аврамов във вдигането на тежести, Кимия Ализаде в таекуондото и Хавиер Ибаниес в бокса спечелиха бронзови медали.

Натурализираният кубинец Хавиер Ибаниес загуби на полуфинала от Мунарбек Саитбекулу от Киргизстан и остана с бронза. Боксьорът направи здрав мач, в който обаче отстъпи с 1:4 съдийски гласа на съперника си.

Въпреки загубата Ибаниес изигра страхотен олимпийски турнир и може да съжалява, че не достигна до финалния бой за златото. В хода на турнира Хавиер надделя над украинеца Айдер Абдураимов и японеца Шудай Харада във френската столица.

Хавиер Ибаниес (вдясно) направи хубав мач с Мунарбек Саитбекулу от Киргизстан, но в крайна сметка трябваше да отстъпи и да се задоволи с бронзовия медал.

Хавиер Ибаниес спечели третия бронзов медал за България днес. Натурализираният кубинец загуби на полуфинала от Мунарбек Саитбекулу от Киргизстан и остана с бронза. Боксьорът направи здрав мач, в който обаче отстъпи с 1:4 съдийски гласа на съперника си.

Божидар Андреев спечели бронзов медал във вдигането на тежести

Вторият български представител във вдигането на тежести на Олимпийските игри в Париж 2024, в категория до 73 кг., Божидар Андреев завърши на трето място в класирането с двубой от 344 кг. – 154 в изхвърлянето и 190 в изтласкването. Златото спечели индонезиецът Ризки Джунианся с двубой от 354 кг., а среброто отиде за тайландеца Верапон Вичума.

Роденият в Сливен щангист направи три успешни опита – 148, 152 и 154 кг. Той единствен беше перфектен и в трите си излизания на подиума, като завърши на четвърто място след края на изхвърлянето.

За изтласкването българинът направи първи успешен опит на начална тежест 181 кг. След това Андреев направи и успешен опит на 187 кг, а впоследствие той не сбърка и на 190 кг. и това му гарантира медала.

Пети медал от XXXIII Летни олимпийски игри в Париж донесе таекуондистката Кимия Ализаде. Натурализираната иранка спечели бронз в категория до 57 кг. при жените след победа над китайката Луо Цонгшъ, която бе и №1 в схемата.

Ализаде има вече един бронзов медал от Олимпиадата в Рио де Жанейро през 2016 г., но тогава тя се състезаваше за родината си Иран. Кимия вероятно можеше да стигне до финал, но нелепа загуба в първия мач от Нахид Кияни я лиши от тази възможност. Все пак Кияни се класира на финал и по този начин изтегли Ализаде до репешаж, който таекуондистката с българското знаме на гърдите спечели и така стигна до мача за бронза. След 0:0 в първата част съдиите я дадоха за Кимия, но във втората китайката взе реванш и я спечели с 4:0. В третата Ализаде направи два страхотни удара в главата на съперничката за по три точки и накрая драматично удържа победата с 6:5 и общо с 2:1.

Най-големият успех е за Семен Новиков, който донесе първия златен медал за България на XXXIII Летни олимпийски игри в Париж. Натурализираният украинец направо размаза на тепиха иранския си съперник Алиреза Моамадипиани със 7:0 и така ще се окичи със златото, което българската борба в класическия стил очаква от 24 г. Последната олимпийска титла за България в класическите дисциплини спечели Армен Назарян, триумфирал в Сидни през 2000 г. в категория до 58 кг. Назарян бе в залата в Париж заедно с един от благодетелите на българската борба Гриша Ганчев, който е с основна заслуга за това Новиков да се съгласи през 2023 г. да се бори за България.

„Щастлив съм, защото това беше целта, с която дойдох в Париж. Благодаря на треньорите и най-вече на Гриша Ганчев, който винаги е вярвал в мен и е основната причина да съм тук. Бях много мотивиран да покажа нивото си във финала и да не дам шанс на това младо момче срещу мен“, сподели щастливият шампион, роден в Харков, на много добър български език веднага след успеха.

Новиков е единственият европейски борец със златен медал в борбата.

Източник: Дневник