Българските колоездачи, чието състезание беше в първия ден на Олимпийските игри, се завърнаха в София.
Данаил Петров стана първият българин, завършил общ старт от 36 години насам – след Стоян Бобеков през 1976 година в Монреал.
Спас Гюров помагаше на по-опитния ни състезател, но напусна състезанието преди последния етап след 200 от общо 250 километра по олимпийското трасе.
„Поставената ни цел беше да завършим, което не се е случвало на български колоездач на Олимпиада от много години. Лично за мен целта не беше само това. Но все пак изпълнихме задачите и пристигнах на финала в първата група и само на около 40 секунди след победителя. Това е много важно за колоезденето в България, което в последните години е в тежка ситуация. Занапред вече ще търсим по-добри резултати. Все пак целта ни в Лондон – да се завърши, беше изпълнена. И то в първа група. Без травми, падания, пукане на гуми“, заяви Данаил Петров след връщането си в България.
„И самите 250 километра от олимпийското трасе бяха тежки, но най-тежкото в цялото състезание беше публиката. По трасето е имало над един милион зрители. Много е колоритно, но постоянно имаше голямо напрежение. Отвсякъде идваха звуци, викове, крясъци. Главата ти може да се пръсне“, разказва впечатленията си Данаил.
„Никой не очакваше цялата компактна група от 30-ина колоездачи, които се движеха на 25-30 секунди след водача, да стигнат до финала. Всички очакваха, че британците ще стигнат първи, за да спечели Кавендиш. И също белгийците да помогнат на Том Боонен. Но той пък спука гума 11 километра преди финала. Победата на Винокуров му е добре дошла преди отказването от големия спорт, за което поне самият той спомена. Предстои да видим дали наистина ще се откаже“, коментира развитието на състезанието Петров.
На него му предстои да кара в „Класика де Сан Себастиан“ и след това на обиколката на Испания, където ще стане първият българин на „Вуелтата“.
„Там вече ще имам по-големи амбиции. Много е различно – многоетапно състезание, можеш един ден да си зле, другият да си добре. А на олимпиадата всичко е за един ден“, добави Данаил Петров.
„Спас ще си извади поука от тази олимпиада и занапред ще е далеч по-добре. Момчето ми помагаше. Кара много добре“, каза той за съотборника си в националния.
„Умората накрая си каза думата. Това беше причината да не стигна до финала. И бързото каране. 90 процента от групата са професионалисти на много високо ниво“, коментира Спас Гюров.
„Помагах с каквото мога на Данаил. Целта ми беше да завърша, но и много по-добри колоездачи от мен не завършиха на Олимпиадата“, добави той.
„Това мое участие беше голяма мотивация – и за бъдещите големи състезания, и за следващата олимпиада. А и за самия ми начин на подготовка. Вече направих сравнение с големите колоездачи. Има какво да се желае от подготовката ми занапред. Но имам амбиция да ги гоня“, зарече се младият колоездач.
„Доволен съм. Бих казал, че и двамата ни състезатели се представиха добре. Спас Гюров помагаше на Данаил Петров. Спас е млад, още не е толкова опитен, но съм доволен и от двамата. Занапред вече имаме проект, по който ще действаме. Имаме 10-12 колоездачи, които сме набелязали за следващата олимпиада в Рио де Жанейро. Започваме работа за нея отсега, за да имаме постижение – поне да вкараме наш човек в топ 15“, коментира треньорът на националния отбор Красимир Коев.
Последвайте ни и в Телеграм