Първият местен референдум в община Казанлък, състоял се 35 години след промените през 1989 г. и който трябваше да реши бъдещето на монумента на връх Бузлуджа, е невалиден. По данни на Общинската избирателна комисия (ОИК) 18,95% от имащите право на глас около 61 500 жители отидоха до урните, за да отговорят на единствения въпрос „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – Дом паметник на връх Бузлуджа за 10 години“. Очаква се утре да бъдат обявени окончателните резултати от Общинската избирателна комисия.
За да е валиден, в референдума трябваше да гласуват 40% от избирателите, но възможността да се възползват от този инструмент на пряката демокрация, 81 % не пожелаха да припознаят.
Близо 12 000 души от цялата община Казанлък дадоха своя отговор, а липсата на изискуемата активност провали допитването.
Под мотото „Да спрем разрухата на Бузлуджа“ в началото на есента Консултативният съвет към кмета на Община Казанлък Галина Стоянова предложи да се проведе референдум, а хората да кажат дали местната администрация да стартира процедура за поемане на управлението. Впоследствие Общинският съвет на Казанлък гласува референдум да има и подкрепи план-сметката от малко над 102 000 лева за провеждането му.
Последва енергична кампания от страна на Община Казанлък, но резултатите от допитването показват, че очевидно тази кауза не е в дневния ред на казанлъчани.
По-рано днес кметът Галина Стоянова обяви пред медии, че ще се съобрази с волята на гласувалите, но има тайна идея допитването да се превърне в национално. А още по-рано, по време на обществена дискусия по темата, председателят на местния парламент Николай Златанов заяви, че резултатът от референдума не е от значение, тъй като Общинският съвет може да гласува и да възложи на кмета да изиска управлението на Бузлуджа от областния управител на Стара Загора.
Според Галина Стоянова има проект за реконструкция на покрива на „чинията“ на Бузлуджа, който ще струва 7 000 000 лева, а те са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост.
Общинският съвет на Казанлък дори гласува рокади в Инвестиционната програма, за да „освободи“ 250 000 лева за проектни дейности, а кметът Галина Стоянова обяви обществена поръчка, но след дни я прекрати, тъй като монументът все още е частна държавна собственост и на практика бидейки извън прерогативите на местната администрация няма как да тя да е субект на каквито и да било действия спрямо „чинията“.
Експериментът с местното допитване се оказа неудачен, а двата неучебни дни – на 15 и 18 ноември, даде възможност на родителите за удължен уикенд извън Казанлък в няколко прекрасни слънчеви дни.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram
Според председателят резултатът от референдума не е от значение. Тогава защо се изхарчиха над 100 000 лв от нашите пари?Някой да открадне още излиза! Не ги е срам!