За 95-та годишнина от рождението на видния казанлъшки музикален деец Иван Широв, която е днес, Казанлък не успя да постави паметна плоча на твореца, каквато инициатива има отпреди година. Трудно се оказва осигуряването на средства, а щедрите спонсори малцина, за реализиране на идеята бронзов лик на музиканта да напомня за неговото дело на поколенията.
Паметен знак на композитора Иван Широв да бъде поставен в градинката пред НЧ „Искра 1860“, реши Общинският съвет през ноември 2013 г., като със събирането на средствата за изработването и поставянето на знака се зае Гражданския инициативен комитет, създаден в негова чест и чиято инициатива е и увековечаването на паметта.
Музикалното творчество на Иван Генчев Широв и цялостната му дейност на музикант, учител по музика и пеене, педагог, оркестрант, диригент на симфоничен оркестър и оперета при читалище „Искра“, диригент на училищен, заводски и квартален хор, са неразривно свързани с музикалния живот на Казанлък. Голям е неговият принос в издигане художественото равнище на хоровото, оркестровото, оперетното изкуство и естрадната музика и за утвърждаване музикалната слава на града ни, като значимо музикално средище в страната.
Широв е автор на оперетите „Червената шапчица“, „Унгарска рапсодия“, „Студентката“ и „Чудната свирка“; детските ученически песни „Учителката“, „Куклата“, „Цветя за мама“; няколко оркестрови пиеси; повече от тридесет хорови песни, двадесет танго и валсове и други.
Широв почива през месец февруари 1988 година на 63 годишна възраст.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram