84 годшна светиня е разрушена

Ds olil

Едно от най-красивите читалища в Южна България „Светлина“ в гр. Шипка е изпаднало в тотална разруха. Черен роял, на който шипкалии споделят ,че е свирил и Петко Стайнов е пропаднал в порутения салон във виенски стил. Все още в читалището се пази историята на Шипка, която е поругана със схвастики, потънали в пепел и прах са десетки картини и снимки.
След дълги години се правят постъпки за възстановяване на емблематичната културна институция, за което настоява кметът Стоян Иванов.

„Светлината“ в читалище „Светлина“ в град Шипка, отдавна е изгаснала. Това споделя с огромна болка, кметът на града Стоян Иванов, който от дълги години търси начини за възстановаване на уникалната сграда на шипченското читалище. На свое заседание през януари общинският съвет в Казанлък деактува собствеността, с намерението основната сграда да бъде дадена на концесия и да бъде отремонтирана, сподели и кметът Иванов.

Читалищната сграда е построена през 1930-та година. През 1985 година започват строежи за неговото разширяване, но те остават недовършени .Почти всички шипкалии преминават до него със сведени глави, защото си спомнят, че е било едно от най-бляскавите читалища в Южна България.

Кметът Иванов, показа и зала, където се е пазила шипченската история. Сред разрухата се вижда поруган със схвастика лик на ген Гурко. Виждаме и надписи, за създаване през 1870 на първото светско училище. Историята на освобождението на Шипка. Имената на шипкалии участници в хайдушкото движение. Полускъсана снимка от картината на верешчагин На шипка всичко е спокойно.

Днес читалището изглежда, меко казано неугледно. То е сред опасните сгради в региона. Но все това изглежда повече от достолепно и сякаш пази спомена за изключителните културни събития в него. В разрушения виенски салон, се намира одавна счупен и изоставен роял, на който шипкалии си спомнят, че свирил дори и Петко Стайнов. От неговите ръждясали струни, все още излиза звукът на миналото, но и тонове на надеждата, че разрухата ще бъде спряна и животът в уникалната сграда ще продължи.

Очаквайте видео – репортаж.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram