80 години Величие: Проекта за Паметника на свободата одобрили едва на втори конкурс

Рубриката „80 години Величие“ на ТЕЛЕВИЗИЯ ПРЕСС  ТВ и РАДИО ВИС ВИТАЛИС се посвещава на 80-та годишнина от въздигането на Паметника на свободата на връх Шипка.

В нея ще ви разкажем и покажем любопитни подробности от историята на Паметника, благодарение на любезното съдействие на НПМ „ШИПКА-БУЗЛУДЖА“.

Във връзка с тържественото отбелязване на 45-годишнината от Шипченската епопея в началото на август 1922 г. специална комисия заминава за Шипченския проход, за да определи мястото, където ще се изгради бъдещия паметник. По време на церемонията по полагане на основния камък на 24 август 1922 г. цар Борис държи кратка реч, която завършва с думите: „Паметникът, който ще се съгради тук, ще служи на всеки като живо свидетелство за това как българинът се жертва за своето отечeство!”. Събитието е подобаващо е отразено в габровския вестник „Родолюбец” от 26 авг. 1922 г.

На снимките: Факсимилета в. „Родолюбец”, бр.9, 26 авг.1922. Регионална библиотека – Габрово

rodolyubec9

v.Republika

На 03.06.1924 г. е обявен конкурс за проект на паметника с краен срок 31 декември. За целта е изработена подробна програма с ред условия, главното от които е максималната стойност на паметника да не надхвърля три милиона лева.

На снимката: Програма за обявяване конкурса за изработване проекти и модели за паметник на височините над Шипка за увековечаване Шипченската епопея, 1924 г.

programa

След изтичане на определения срок журито не одобрява за първа премия нито едно от постъпилите 20 предложения. Втора премия е присъдена на проекта с мото „Дау” на художника скулптор Светослав Йоцов.

На снимката: Макет на паметника на Шипка, получил II награда на първия конкурс. Скулптор Светослав Йоцов

maket2

Трета премия е дадена на проекта с мото „На нашите бащи” на арх. Андрей Антонов и художника Симеон Велков. Впоследствие журито взема решение да анулира резултатите от първия конкурс и да се обяви нов със същите условия и краен срок 30.11.1925 г. Макар и този път представените проекти да не отговарят на условията, главно защото надхвърлят определената стойност на паметника в завършен вид, Комитетът откупува три от тях:

1. Проект с мото „Ветеран” на арх. Атанас Донков и скулптора Александър Андреев.

На снимката: Макет на Паметника на свободата, втори конкурс, първа откупка. Арх. Атанас Донков, скулптор Александър Андреев

maket1

2. Проект с мото „Епопея” на арх. Георги Апостолов и скулптора Йордан Кръчмаров.

На снимката: Макет на паметника на Шипка, получил II откупка на втория конкурс. Арх. Георги Апостолов, скулптор Йордан Кръчмаров

maket-20ra otk

3. Проект с мото „Легенда” на скулпторите Стефан Пейчев и Мина Иванов.

Макетите от втория конкурс са изложени в залата на Софийската борса, а в броя си от 16 ян. 1926 г. в-к Родолюбец подробно описва спечелилия проект.

На снимката: Факсимиле от в. „Родолюбец”, бр. 2, 16 януари 1926. Регионална библиотека – Габрово

rodolyubec2

На снимката: Договор между Комитета и арх. Ат.Донков и Ал. Андреев – автори на откупения конкурсен проект. 1926 г. ДА – Габрово

dogovor

На снимката: А. Донков

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

На снимката: А. Андреев

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram