Чудомир в Столична библиотека с 34 репродукции

Ds olil

До 29 февруари ще остане изложбата „Нашенци“ на репродукции на акварели на Чудомир, открита на 20 февруари в Столичната библиотека. Експозицията е гостуваща колекция на Литературно-художествен музей „Чудомир“ в Казанлък. Тя е част от последната изложба на Чудомир „Нашенци“, подредена от него самия като своеобразна творческа равносметка на живота му. Гастролът на изложбата в София е посветен на 130 години от рождението на легендарния карикатурист и писател, оден на 25 март.

Тя съдържа 34 репродукции на Чудомировите акварели от общо 63 оригинални творби.

Столична библиотека представи на изложбата едни от най-ценните книги с творби на Чудомир, съхранявани във фондовете й: „Не съм от тях: Весели разкази: кн.1“ С., 1935 /Първо изд./, „Нашенци: Весели разкази и драскулки“ С.,1939, 2 изд. „Аламинут: Весели разкази“ С., 1940 , 2 изд., както и по-нови редки издания и албуми на емблематичния творец.

За целия си творчески път, Чудомир прави 4 самостоятелни изложби.

Чудомир е изтъкнат музеен и читалищен деец, народопсихолог, краевед, преподавател по рисуване, журналист, редактор, общественик, но е уникален преди всичко с дарбите си и на писател, и на художник.

Оставил е повече от 2 500 карикатури, ескизи, скици, портрети, композиции, великолепни хумористични разкази и фейлетони, издадени от него в пет сборника и преиздавани повече от 60 пъти. Творчеството на Чудомир е един цялостен художествен свят. То излъчва жизнелюбие, доброта, остроумие и ведрост, но и трезв реализъм. 

Изхождайки от разбирането, че докато сатирата е скалпел, хуморът е мехлем за раните от човешките недъзи и обществените пороци, той е притежавал уникалната дарба да осмива, без да унизява, и да критикува, без да обижда.

Самият той казва за героите си: „Живички са до един, само оная, клюкарката, е общо взета. Можеш да й сложиш което и да е женско име.“

Източник:impressio.dir.bg/

Последвайте ни и в Телеграм