40 години град Павел баня

Ds olil

ПАВЕЛ БАНЯ ПРАЗНУВА 40 ГОДИНИ КАТО ГРАД

Поглед към архивите

Павел баня 1978 г. Тече трескава подготовка за посрещането на 100-годишнината на селището. Завършва се площада пред читалището, работи се усилено над трите блока на комплекса, реконструиран е паркът, изградени са две баскетболни площадки с осветление, асфалтирани са 8000 кв.м улици, започнато е изграждането на автогара, работи се по кабелизацията на автоматична телефонна станция. Това споделя Димитър Милев, тогава председател на ИК на СОНС.

Така в архивите, които екипът на Pavelbanya.eu – Новини от Павел баня и региона откри, е описана атмосферата от времето, когато бившият първи Тодор Живков издава указ за провъзгласяването на селището за град.

Ще бъде паметният знак – виждат се три каменни блока в началото на площада. Проектът е дело на скулптора Димитър Копчев, пише в старите документи, които разказват за емблематичните каменни постаменти до паметника “Майка” в центъра.

В архивите четем още: „Сега центърът на Павел баня е една голяма строителна площадка. След благоустрояването на входната магистрала и направата на кабелизираното луминесцентно осветление, усилията на строителите са насочени към площада пред читалищната сграда. Тук на 2600 кв. м се поставя мраморна облицовка и два декоративни фонтана с художествено осветление. […] Въодушевени от своя едновековен юбилей, павелбанчани донесоха радостни успехи и на културния фронт. От V Републикански фестивал на художествената самодейност, те спечелиха три златни и един сребърен медал, а групата за политически песни зае първо място в окръга. […] Жителите на Павел баня с вълнение очакват големия юбилей, с вяра гледат в бъдещето на своето процъфтяващо селище”, коментира още излизащият по онова време вестник „Септември”

Павел баня става град – кореспонденция от мястото на събитието

“Пети ноември 1978 г. е особено тържествен за Павел баня. Атмосфера предава специалният пратеник на вестник „Септември”, Теменуга Стефанова (публикуваме със съкращения – бел. ред.).

„С тържествена заря проверка в съботната вечер започна отпразнуването на 100-годишнината от основаването на Павел баня. Развълнувани, празнично облечени хора се събраха пред читалищната сграда. […] На другия ден от всички краища на селището към новия площад пред читалището отрано се стекоха нетърпеливи, радостно възбудени павелбанци. […] Точно в 10:00 часа събралото се множество възторжено посрещна скъпи гости: кандидат-члена на Политбюро на ЦК на БКП и заместник-председател на Държавния съвет Пеко Таков, Здравко Митовки, Вълчо Найденов, Иван Панайотов, ръководители на обществено-политически и масови организации.

Тържеството откри Йорданка Минева секретарка на общинския комитет на БКП. Всеобщото въодушевление достигна връхната си точка когато другаря Пеко Таков прочете указа на Държавния съвет на НРБ, в който се казва: „По случай 100 години от основаването на селището и развитието му като курорт от национално значение ПРИЗНАВА за град село Павел баня, Старо загорски окръг”. Думите му заглъхнаха в избухналия взрив от възторжени аплодисменти и възгласи „с БКП Напред” и мощно „УРА”, които дълго не стихваха”, разказва още вярното на партийната линия издание “Септември”.

“Към трибуната престъпи развълнуван председателят на ИК на новия градски народен съвет Димитър Милев, който произнесе слово за едновековния път на Павел баня. […]

В тържествения юбилеен концерт участваха: смесен хор за школувано пеене при читалище „Напред” и групата за политически песни и народен хор при санаторно-курортния комплекс. „Ден, който дълго ще се помни” – отбеляза в поздравителния си адрес Вълчо Найденов. И наистина няма да се забрави този чудесен есенен ден, донесъл толкова радост и вълнение на жителите на най-младия град в Старозагоски окръг”, завършва своята кореспонденция Теменуга Стефанова.

Това са записаните впечатления от деня, в който Павел баня чества 100 г. от основаването си и селището е обявено за град. Указът, с който се създава най-младият тогава град, е подписан лично от Тодор Живков.
__

Снимка: Тържествено посрещане на Пеко Таков в Павел баня – личен архив на Мария Колева.

Указ на Държавния съвет на НРБ – 1608/15.09.1978г. – Държавна агениця „Архиви”.

Автор: Недялко Несторов.
Редактор: Румен Скрински

Pavelbanya.eu

Последвайте ни и в Телеграм