3 октомври е Световен и Европейски ден на птиците

Ds olil

Европейски дни на птиците се провеждат всяка година през първата събота и неделя на м. октомври. Природолюбителите излизат по едно и също време сред природата, за да наблюдават птици и да се забавляват. Целта на Световния ден за наблюдение на птиците е да се привлече вниманието на хората върху тях, да се насочи то към проблемите по съхраняването на местата, обитавани от птици, както и опазване на природата като цяло.

В акциите участват стотици-хиляди хора от повечето държави в света. За България координатор на инициативата е Българското дружество за защита на птиците. Основната задача в акцията е едновременното преброяване на всички птици и обобщаване на данните в национално-координативните центрове. В нея участват доброволци от всички възрасти и от всички слоеве на обществото. Резултатите от всеобхватното наблюдение имат голямо научно значение. В много от държавите се обявяват своеобразни съревнования за най-много реално наблюдавани птици – както за видове, така и за тяхната численост. Особени призови места се дават за отбелязани застрашени видове. Данните от отчетите във всяка страна се обработват от национално-координативни центрове, а след това се обединяват от Международната база данни.

Българско дружество за защита на птиците се е ангажирало с изграждането на временни информационни пунктове, които да дадат възможност на гражданите да се запознаят с многообразието на пернатите и така да станат част от десетките хиляди европейци, които отбелязват дните, посветени на птичето богатство.

Ето какво препоръчват от дружеството:

Всеки би могъл да отдели от времето си в почивните дни и да обърне внимание на птиците около себе си. Това може да стане в градския парк, а дори и в кварталната градинка. В градска среда най-често може да се чуе песента на големия синигер, коса, чинката, червеногръдката и горската зидарка, която обитава предимно парковете. Добри възможности дава и наблюдение, извършено в края на населеното място. Пребройте птиците възможно по-близо до дивата природа. Дори на път, от прозореца на автобуса или влака можете да извършите своеобразно наблюдение.

И за да могат вашите резултати да допълнят общата «картина» за числеността и разпространението на видовете птици, ги изпратете до регионалния център на дружеството. При това е важно да отбележите мястото и времето на наблюдаваните от вас бройки и видове птици. Запишете всички видове, които познавате. Изпращайте данните своевременно, за да могат да бъдат обработени и включени в крайните резултати.

Във връзка с опазването на птиците вниманието е концентрирано върху застрашените видове.

Според орнитолозите най-застрашените видове птици в България са египетският лешояд и царският орел. Доскоро популацията на царския орел бе паднала под 20 бройки. След намесата на орнитолозите и членовете на дружеството, които охраняват гнездата, популацията се стабилизира. От дружеството се грижат и за популацията на белоглавия лешояд в района на източните Родопи, където работят повече от 20 години. Преди 20 години белоглавите орли са били 4, сега са над 26.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram