Обявен е от Програмата на ООН за опазване на околната среда и от Секретариата на Конвенцията за биологичното разнообразие, влязла в сила от 1993 г.
България ратифицира конвенцията през 1996 г. и става равноправен неин член.
Биологичното разнообразие е научен термин, с който се означава многообразието от живите организми на Земята. То може да има и локален характер, като напр. да обединява всички растителни и животински видове в дадена екосистема.
На нашата планета съществуват множество екосистеми – океани, тропически гори, савани, тайга и т. н. Те са обособени от разликите в климата или в релефа.
Световната организация за защита на природата има класация на различните страни по отношение на биоразнообразието в тях. В челните места на класацията са страни, които са в тропиците и най-вече в екосистемата на дъждовните гори. Сред първите 20 по разнообразие на флората и фауната са страните : Бразилия, Индонезия, Конго, Еквадор, Венецуела, Перу, Колумбия, Индия, Мексико, Тайланд.
България се нарежда между страните с най-голямо биологично разнообразие в Европа. То е представено от 94 вида бозайници, 36 вида влечуги, 16 вида земноводни, 27 000 вида насекоми и безгръбначни, над 3 560 вида висши растения, повече от 6 500 вида низши растения и гъби.
У нас действа Закон за биологичното разнообразие, който урежда отношенията между държавата, общините, юридическите и физическите лица по опазването и устойчивото ползване на биологичното разнообразие, което е неразделна част от националното богатство.
Последвайте ни и в Телеграм