200 медици събра в Казанлък форум за рехабилитация

Над 200 медици от цялата страна с интерес към рехабилитацията и 12 лектора събра четвъртата поредна Свободна конференция за рехабилитация, проведена в Казанлък през изминалия уикенд.

Сред темите бе адаптираната физическа активност и мястото й в кинезитерапевтичната програма при деца с двигателни и интелектуални затруднения. Всяка година близо 2 000 деца са диагностицирани с увреждания, като половината от тях са двигателни, стана ясно от презентацията на педиатричния физиотерапевт Даниела Садикова. Статистиката е от службите за социално подпомагане, където те са регистрирани като получаващи помощи. Специален регистър за децата с увреждания няма и това е сериозен дефицити в системата.

Моника Маринова, председател на Сдружението на Тарловите пациенти в България „Лечение без граници“, хвърли повече светлина върху това непознато и рядко заболяване у нас –„Периневрални кисти на Тарлов“. Тя разказа за опита си като пациент, опериран успешно в чужбина, и сподели, че след всички преживени неволи и терапии регистрира това сдружение в подкрепа и на други страдащи като нея, а дейността на НПО-то й е нейна мисия.   

Доц. Светлин Цонев участва с лекция за  неинвазивна диагностика на мозъчно-съдова болест.  Кардиологът смята, че спортът е важен дори и за хора със сърдечно-съдови заболявания, но режимът им трябва да бъде изготвен на база на подробен лекарски преглед е преценка за натоварването от рехабилитатор.

Сред лекторите бе и д-р Ваньо Везиров – иноватор, създател на 3D импланти за хора и животни, собственик на компания за биопринтиране на кости. Неговата презентация бе на тема „Приложение на 3D принтирането в медицината“.

Алпинистът, спелеолог и приключенец Георги Петлешков преживява травма, а след това решава да учи повторно в живота си – този път за рехабилитатор. Той разказа за работата си с пациенти с гръбначно-мозъчни травми, на която изцяло се е посветил. „Съчетавайки познанията си от хобитата и анатомията, се роди идеята за асистираната вертикализация и тредмил ходене, като с помощта на професионалисти в различни области, създадохме система за асистирано ходене на пациенти с параплегия в домашни условия. За кратко време системата въведох в голяма столична частна болница“, коментира Петлешков.

Тази година заедно с пациентка създават организацията „Beunbounded“ за  популяризиране възможностите за независим начин на живот на хората с гръбначно-мозъчни травми. „С пациентката след години адаптация успяхме да пригодим триколесно моторно средство, както и личния ми мотоциклет, за пътешествия из Европа, като до този момент имаме общо над 80 000 км из Европа“, уточни Петлешков.

На форума място намери и темата за международната класификация на функционирането, уврежданията и здравето (ICF).  

С „Функционална оценка на раменна става, кинезиологични и биохимични взаимосвързаности при раменните дисфункции“ участва Георги Илчев (на снимката).

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram