166 г. от основаването на ОУ „Паисий Хилендарски“ в Казанлък

Ds olil

Годината 1858 г. се счита за рождена година на ОУ „Св. Паисий Хилендарски“, с която е регистрирано в Музея на образованието в Габрово, но началото на  ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ започва от килийното училище към махленската църква  „Св. Троица“, построена през 1834 г. Изградената южно от църквата стая, в която живее клисарят, се превръща в килийно училище. Тази година бяха чества 190 години от неговото създаване.

В Казанлък взаимно (начално) училище се отваря още през 1837 г. в Калпакчийската махала и пръв взаимен учител е даскал Тачо Мангата, получил наставления по взаимно учителната метода на обучение от Н. Рилски   и втори – даскал Никола Камбура. С идването в града на Манол Стателов през 1846 г.  училището  прераства в Класно (Главно училище) с три класа на обучение.

Калпакчийското училище дава силен тласък и заразителен пример на новенци да не изостанат в просветното дело.

През 1858 г. заможни и интелигентните търговци от Новенската махала построяват  свое училище в двора на църквата с дарение на местните чорбаджии – Ганчо Добрев, дядо Сава, Дядо Раю, Хаджи Петър. Пръв учител в  новооткритото Новенско Общинско училище е Кесарий Серафимов. След него учителства Тодор Кюлджията, а помощник е брат му Никола. След това за учител е назначен Христо поп Георгиев, който преподава български език, аритметика, славянски и въвежда учебника „Първа храна” на Ив. Чич.

Учениците постъпват от 5 до 6-годишни като се записват  деца и от околните села Армаганово (дн. Бузовград), Казалачдере (дн.Средногорово) и др. Записването става без да се иска документ и то през цялата година. Заедно се учат момичета и момчета, но момчетата са  повече. Учениците се водят в църквата да пеят при свещениците. 

През това време учениците наброяват от 60 до 80 и изучават буквар, а после „таблиците”.

След завършване на взаимното училище, желаещите ученици постъпвали в Главното Калпакчийско училище.

Новенци организират за първи път в Казанлък тържествено  честване на  празника на Светите братя Кирил и Методий на 11 май 1859 г., който се превръща в общоградски. Отслужва се с великолепна църковна служба – панихида и се произнасят речи.

Димитър Душанов оставя дълбока диря в развитието на Новенското общинско училище и града. Като високо образован и еродиран учител през 1861 г. новенските първенци го канят да преподава в Новенското училище. По време на три годишното си учителстване той превръща училището в класно, с четири класа.  

Сред първите учители е и „искристът“ Йордан Манолов Стателов, който важна роля за развитие на образованието в Казанлък.

От месец юни 1879 г. учебното дело в Казанлък е под управлението на новия румелийски режим. Тъй като сградата е стара, приземна постройка, през 1892 г.  гражданите от махалата построяват нова сграда в двора на църквата „Св. Троица”, с 3 входа от север, запад и юг. От тогава училището носи името „Отец Паисий” и е първоначално.

В началото на 1944 г. (по време на Втората световна война) училището е евакуирано в с. Крън. Учебни занятия се водят 2-3 пъти седмично, като учениците спят, хранят се и учат в училището на селото.

През 1944-1945 г. за известно време училището е превърнато в казарма и в него са настанени съветски военни части, а учениците учат в Калпакчийското училище.

През една януарска нощ на 1962 г. стихиен пожар изпепелява училището почти до основи. Учениците завършват пръснати в петте училища на града. Много бързо се построява нова сграда тържествено открита на 22.ХІ.1962 г. Директор на новопостроеното училище е Кера Димитрова – творческа и всеодайна личност. По нейно предложение училището се преименува в основно училище „Свети Паисий Хилендарски“. Новата сграда е двуетажна и се състои от 8 класни стаи.

125-годишният юбилей на 10 декември 1983 г. е дългоочакван празник. В резултат на извършена двугодишна изследователска дейност на Геновева Василева с учениците от VІІ б клас е установено, че в училище са обучавани личности, заемащи видно място в обществения и културния живот на страна – н. а. Любомир Кабакчиев, н. а. Стефан Гецов, оперния артист Видин Даскалов и др. 

При управлението на директора Димитър Карадимов (от 1992 г. до 1994 г.) се създава първото в града Неделно училище към храма „Света Троица“. Заслугата е на Лилия Димитрова – учител и общественик и младия свещеник Петко Мотев.

Училището е открито на  21. ХІ. 1993 г. в деня на християнския празник на семейството „Въведение Богородично“ с личната благословия на  Старозагорския митрополит Панкратий.   В продължение на 5 години учениците се учат на християнските ценности и традиции, запознават се със съдържанието и обичаите на християнските празници.

За 140-годишния юбилей на училището са създадени символи – химн, училищен вестник „Училищно звънче“, девиз „Учението прави човека“.  На тържествения концерт директорът Васка Антова за първи път връчва  Почетната награда „Паисий“ на учителите Мария Петрова и Радка Йорданова за високи постижения в професионалната и творческа дългогодишна работа.

Важно събитие в историята на училището е допълване името на училището. С решение на Педагогическия съвет от 15.ХІІ.2003 г. и Заповед РД-14-51/28.V.2004 г. на Министъра на образованието и науката е преименувано в „Свети Паисий Хилендарски“.

Директорът Цветолина Симеонова успява да изведе училището през трудните години на демократичен преход, като в частност на държавната политика в сферата на образованието въвежда делегиран бюджет и оптимизира училищната мрежа. Материалната база постепенно се обновява. Повишават се успехите и наградите за участие  в олимпиади и национални състезания.  

През 2015 г. в ОУ „Паисий Хилендарски“ тържествено бе открит барелеф на Паисий Хилендарски – единственият в региона и бе направен със средства на дарители от скулптора Велин Дечков. Училището става център на общоградските тържества за Деня на будителите – 1 ноември.

Училището е иновативно в сферата на българския език съвместно с дигиталните технологии. При директора Мария Колева, която е начело от 2020 г., е продължена е традицията да се завоюват медали и престижни награди в областта на науката, изкуствата, спорта.

Честит празник на „паисиевци“!

Източник: ouhilendarski-kk.com

Снимка: Община Казанлък от 160-та годишнина на ОУ „Св. Паисий Хилендарски“, отбелязана през 2018 г.

Последвайте ни и в Телеграм