На 16 април се отбелязват Денят на Конституцията и празникът на българските юристи. Датата е определена по инициатива на Съюза на юристите в България. С решение на Министерския съвет от 12 март 1991 г., 16 април – денят, в който първото Велико народно събрание приема през 1879 г. Търновската конституция, е обявен за професионален празник на българските юристи. Учредителното събрание във Велико Търново поставя началото на парламентарния живот в освободена България. То е свикано въз основа на Берлинския договор, като в него участват 229 депутати. Народните представители в Учредителното събрание изработват Търновската конституция и я подписват единодушно на 16 април 1879 г.
Още на следващия след приемането на конституцията ден – 17 април 1879 г., Учредителното събрание започва да работи като Първото велико народно събрание с една задача – избор на държавен глава.
Петербург предлага 22-годишния подпоручик и немски принц Хесенски, Александър Йозеф фон Батенберг. На 26 юни 1879 г. княз Александър полага клетва пред ВНС. На 5 юли той назначава първото българско правителство, ръководено от консерватора Тодор Бурмов.
Така започва новата българска история.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram