Молебен за загиналите и починали на територията на областта руски войни и донски казаци бе отслужена преди обяд в храма–паметник „Рождество Христово” в Шипка. Църковният ритуал предшестваше официалното откриване на паметникът-кръст, реставриран и преместен от Стара Загора в Шипка. Панихидата бе отслужена от двама владици–Старозагорския Галактион и руския Женевски архиепископ Михаил, в съслужие на български и руски свещеници.
Паметникът на 37 –те донските казаци, починали и погребани в старото старозагорско гробище бе открит от кмета на Стара Загора Живко Тодоров и министъра на регионалното развитие на Русия Игор Слюняев. Във внушителната руска делегация участват повече от 30 човека,потомци на донски казаци, общественици, депутати от руската Дума, артисти. Духовници. Сред официалните гости бе и княз Александър Трубецкой, председател на руското Общество за опазване паметта на Имперската гвардия.
От българска страна присъстваха и областният управител Живка Аладжова, народни представители от няколко политически сили, за кратко и кметът Галина Стоянова, много шипченци и казанлъчани.
Женевският архиепископ Михаил и митрополит Галактион дадоха първо причастие на двама невръстни членове на делегацията. 11 годишният Георгий, наследник на донски казак, освен че взе първото си причастие в храма–светиня, но бе и почетен караул пред паметника-кръст. Георгий е за първи път в България, пристигнал е с родителите си, които пък идват за трети път тук. Баща му Евгений Михайлович бе облечен в казашката униформа на дядо си и носеше почетен медал от Движението на донските и тверски казаци в Русия. Майката Галина призна пред ПРЕСС ТВ, че малкият московчанин и кръстен на Свети Георги Победоносец и съвсем съзнателно семейството му избрало да приеме първото си причастие в Шипченския храм. Момчето старателно се подготвяло и спазило всички ритуали преди да бъде причастено.
„Ген.Решетников и бизнесменът Венцислав Драганов подеха инициативата за реставрирането и преместването на паметника–кръст в Шипка преди една година. Откриването му днес тук, в Шипка, е знак, че една, заплашвана от исляма България, трябва да бъде свободна”, подчерта в речта си кметът на Стара Загора Живко Тодоров.
Министър Слюняев изрази задоволство от присъствието си на историческото място и сподели, че точно тук се е решавала съдбата на България и именно тук е заслуженото ново място на каменния кръст.
Припомняме, че разширяване на индустриалната зона на Стара Загора и изземането на старото гробище там наложи преместването на кръста в Шипка. Новото му място е зад храма-паметник, в близост до манастирското гробище.
Последвайте ни и в Телеграм