Читалище „Искра”: Как музикантът от народна тема прави музикална творба?

Ds olil

Как музикантът от народна тема прави музикална творба, как се разработва темата, с какви музикални средства и методи и как се импровизира върху нея? На тези въпроси си отговориха участниците в края на лекторията „Българска народна музика и импровизация“, която изнесе преподавателят от Школата по изкуствата „Ем. Манолов“ в Читалище „Искра“ Михаил Христов. Христов запозна ученици, родители, музиканти и любители на българския фолклор с народната ни музика.
Акордеонистът Стефан Делиганев представи темата чрез „Първомайско хоро“, разработи я чрез фактурни, хармонични, динамични и темпови способи и направи виртуозна импровизация върху нея. С музикалният си талант той импровизира бавна мелодия на „Сватбарска ръченица от Стара Загора“. Димитър Кънчев представи „Пасторал“ и „Шега“ на съвременния композитор на акордеонна музика доцент Георги Митев. Показа как се обработват български народни песни и мелодии. Съвременните български композитори често правят обработки на автентичния фолклор.
Цветелин Димитров доказа, че народна музика може да звучи не само на народните инструменти – кавал, гъдулка, гайда, тамбура и тъпан, но и на акордеон, с изпълнените“Миньорско хоро“и „Румънска народна песен“. Прозвучаха музикални хора и импровизации на Иво Папазов-Ибряма на кларинет, на прочутия Петър Ралчев на акордеон, на Иван Милев – акордеонист и ръководител на оркестър „Младост“, на Цигуларя Георги Янев и оркестър „Орфей“.
Звуча „Садовско хоро “ на световно известния джаз – пианист Милчо Левиев, „Копаница „на формация „Булгара“. Публиката видя как българските фолклорни мотиви и ритми се съчетават с елементи на поп музиката, джаза и фолклора на други народи.

Последвайте ни и в Телеграм